Nu kan fodboldfans gense højdepunkter fra tilskuerpladserne

Tilskuerne i Telia Parken får som noget helt nyt mulighed for at gense højdepunkter efter eget valg på mobilen – få sekunder efter, de er sket nede på banen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Så du lige den detalje? Var der straffespark? Hvem stod for assisten?

Spørgsmål de fleste fodboldfans kender til: Efter et flot mål, en lækker dribling eller en tvivlsom kendelse nede på banen når du lige at tænke, at ”den må da komme i langsom gengivelse om lidt”. Men det gør den ikke – for du er på stadion og ikke hjemme foran fjernsynet.

Nogle sekvenser vises på storskærmene på stadion, men langt fra alle, og måske viser billederne ikke lige den detalje, du gerne vil gense. Derfor introducerer Telia i samarbejde med F.C. København nu en helt ny teknologi i Danmark, der løfter totaloplevelsen og giver fodboldtilskuere i Telia Parken de samme digitale fordele, som tv-seerne hjemme i stuerne.

Gratis app

Den gratis app Telia Parken Live tilbyder i forvejen et væld af kampstatistikker samt mulighed for at bestille mad og drikke til pausen. Med den nye funktion, Telia Replay, får tilskuerne nu mulighed for at gense højdepunkter på mobilen. Telia Replay blev testet første gang under søndagens pokalbrag mellem F.C. København og Brøndby IF.

”Telia Replay er meget enkel og let at bruge. Du henter blot appen og logger på det gratis wifi i Telia Parken. Når der så bliver scoret et mål, du lige vil se igen, åbner du app’en, og trykker på den ønskede sekvens,” fortæller Telias privatkundedirektør, Gustav Berghog.

Mobilen får sin egen kanal

Indholdet i Telia Replay er hverken det direkte tv-signal eller udvalgte klip fra storskærmene. Det er hele kampen delt op i korte klip af op til 10 sekunders varighed – og de uploades få øjeblikke efter, at det er sket nede på banen. Så med Telia Replay kan du være din egen tv-producer og gense alle de sekvenser, du ønsker.

”Vi er utroligt glade for at samarbejde med Telia, som virkelig viser, at de vil gøre det endnu federe at være gæst i Telia Parken. Telia Replay sørger for, at du som fodboldfan ikke behøver gå glip af et eneste højdepunkt, samtidig med, at du får liveoplevelsen fra kampen,” siger Alex Rasmussen, salgsdirektør, F.C. København.

Telia Replay tilbydes i første omgang til alle FCK’s hjemmekampe i Alka Superligaen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S