Nu kan fodboldfans gense højdepunkter fra tilskuerpladserne

Tilskuerne i Telia Parken får som noget helt nyt mulighed for at gense højdepunkter efter eget valg på mobilen – få sekunder efter, de er sket nede på banen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Så du lige den detalje? Var der straffespark? Hvem stod for assisten?

Spørgsmål de fleste fodboldfans kender til: Efter et flot mål, en lækker dribling eller en tvivlsom kendelse nede på banen når du lige at tænke, at ”den må da komme i langsom gengivelse om lidt”. Men det gør den ikke – for du er på stadion og ikke hjemme foran fjernsynet.

Nogle sekvenser vises på storskærmene på stadion, men langt fra alle, og måske viser billederne ikke lige den detalje, du gerne vil gense. Derfor introducerer Telia i samarbejde med F.C. København nu en helt ny teknologi i Danmark, der løfter totaloplevelsen og giver fodboldtilskuere i Telia Parken de samme digitale fordele, som tv-seerne hjemme i stuerne.

Gratis app

Den gratis app Telia Parken Live tilbyder i forvejen et væld af kampstatistikker samt mulighed for at bestille mad og drikke til pausen. Med den nye funktion, Telia Replay, får tilskuerne nu mulighed for at gense højdepunkter på mobilen. Telia Replay blev testet første gang under søndagens pokalbrag mellem F.C. København og Brøndby IF.

”Telia Replay er meget enkel og let at bruge. Du henter blot appen og logger på det gratis wifi i Telia Parken. Når der så bliver scoret et mål, du lige vil se igen, åbner du app’en, og trykker på den ønskede sekvens,” fortæller Telias privatkundedirektør, Gustav Berghog.

Mobilen får sin egen kanal

Indholdet i Telia Replay er hverken det direkte tv-signal eller udvalgte klip fra storskærmene. Det er hele kampen delt op i korte klip af op til 10 sekunders varighed – og de uploades få øjeblikke efter, at det er sket nede på banen. Så med Telia Replay kan du være din egen tv-producer og gense alle de sekvenser, du ønsker.

”Vi er utroligt glade for at samarbejde med Telia, som virkelig viser, at de vil gøre det endnu federe at være gæst i Telia Parken. Telia Replay sørger for, at du som fodboldfan ikke behøver gå glip af et eneste højdepunkt, samtidig med, at du får liveoplevelsen fra kampen,” siger Alex Rasmussen, salgsdirektør, F.C. København.

Telia Replay tilbydes i første omgang til alle FCK’s hjemmekampe i Alka Superligaen.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Cloud Sikkerhedsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job