Ny vinduespudser-robot helt uden ledning

Winbot X er trådløs og batteridrevet og pudser selv store vinduespartier uden at efterlade striber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Rengøringsrobotter ligger lidt i periferien af, hvad vi almindeligvis beskæftiger os med her hos Alt om DATA. Ikke desto mindre har vi sjældent oplevet interesse for en artikel i samme omfang som testen af vinduespudser-robotten, Winbot. Læs testen af Winbot 950 her.

Vi føler derfor en forpligtelse til at videreformidle, at der er nu er kommet en ny robot i serien. Den største forskel mellem Winbot 950 og den nye Winbot X er umiddelbart, at den nye model kan køre helt uden ledning. Og det er ikke nogen ubetydelig forbedring. At man skal finde en stikkontakt og plugge robotten i, hver gang man skifter til et nyt vindue, er ikke ligefrem noget, der gør brugen af robotten lettere, men det slipper man for med den nye Winbot X. 

Intelligent teknologi

Ligesom sin forgænger er Winbot X sikret ved hjælp af en fleksibel sikkerhedsline, som fæstnes til glasset med sugekop. Som noget nyt kommunikerer den med Winbot via Bluetooth, så systemet er i stand til med det samme at reagere og forebygge, at robotten falder ned.

Når Winbot X starter, vil den først måle overfladen, der skal rengøres, og dernæst vælge den passende rengøringsrute. Robotten efterlader vinduespartier på op til fire gange fire meter uden striber.

”Winbot X repræsenterer næste niveau af teknologi indenfor vinduespolering. Robotten kan bevæge sig frit på den overflade, den skal rengøre, selv på en glasflade uden ramme”, siger David Qian, President of the International Business Unit at Ecovacs Robotics,  som står bag robotten.

På markedet til sommer

Ecovacs modtog CES Innovation Award 2018 i kategorien Home Appliances for Winbot Xs teknologi. Prisen uddeles til produkter, der udelukkende anvendes i husholdningen og som samtidig har en afgørende elektronisk funktion. 

Winbot X forventes tilgængelig på det danske marked i juni 2018. Indtil da kan man fortsat købe Winbot 950, der har en vejledende pris på 3.099 kroner. Lige nu er den dog til at finde væsentligt billigere. Læs mere her: Spar masser af penge: Her er ugens bedste køb

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS