Ny vinduespudser-robot helt uden ledning

Winbot X er trådløs og batteridrevet og pudser selv store vinduespartier uden at efterlade striber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Rengøringsrobotter ligger lidt i periferien af, hvad vi almindeligvis beskæftiger os med her hos Alt om DATA. Ikke desto mindre har vi sjældent oplevet interesse for en artikel i samme omfang som testen af vinduespudser-robotten, Winbot. Læs testen af Winbot 950 her.

Vi føler derfor en forpligtelse til at videreformidle, at der er nu er kommet en ny robot i serien. Den største forskel mellem Winbot 950 og den nye Winbot X er umiddelbart, at den nye model kan køre helt uden ledning. Og det er ikke nogen ubetydelig forbedring. At man skal finde en stikkontakt og plugge robotten i, hver gang man skifter til et nyt vindue, er ikke ligefrem noget, der gør brugen af robotten lettere, men det slipper man for med den nye Winbot X. 

Intelligent teknologi

Ligesom sin forgænger er Winbot X sikret ved hjælp af en fleksibel sikkerhedsline, som fæstnes til glasset med sugekop. Som noget nyt kommunikerer den med Winbot via Bluetooth, så systemet er i stand til med det samme at reagere og forebygge, at robotten falder ned.

Når Winbot X starter, vil den først måle overfladen, der skal rengøres, og dernæst vælge den passende rengøringsrute. Robotten efterlader vinduespartier på op til fire gange fire meter uden striber.

”Winbot X repræsenterer næste niveau af teknologi indenfor vinduespolering. Robotten kan bevæge sig frit på den overflade, den skal rengøre, selv på en glasflade uden ramme”, siger David Qian, President of the International Business Unit at Ecovacs Robotics,  som står bag robotten.

På markedet til sommer

Ecovacs modtog CES Innovation Award 2018 i kategorien Home Appliances for Winbot Xs teknologi. Prisen uddeles til produkter, der udelukkende anvendes i husholdningen og som samtidig har en afgørende elektronisk funktion. 

Winbot X forventes tilgængelig på det danske marked i juni 2018. Indtil da kan man fortsat købe Winbot 950, der har en vejledende pris på 3.099 kroner. Lige nu er den dog til at finde væsentligt billigere. Læs mere her: Spar masser af penge: Her er ugens bedste køb

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura