Test: Star Wars: Jedi Challenges: Kæmp med lyssværd som en ægte Jedi

Det helt store gennembrud for AR er ikke sket endnu, men måske Star Wars kan lave om på dette. I hvert fald kom en af sidste års fedeste gadgets fra Lenovo, som sammen med Disney er gået sammen om Jedi Challenges – et dedikeret AR-headset skabt som med et lyssværd i hånden sender dig direkte ind i Star Wars-universet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er et nemt at komme igang. Du skal bruge din smartphone for at kunne få et billede frem i headsettet, men det er ret gavmildt med understøttelsen. De fleste nyere mobiler vil kunne bruges, uanset mærke og styresystem. Den tilhørende app fører dig igennem processen med at sætte det op, og på cirka ti minutter er du klar til at kæmpe mod onde Jedis og krigeriske robotter eller spille rumskak i Tusindårsfalken.

Det er ret sjovt og meget livagtigt. Takket være et simpelt men effektivt gameplay, hvor du først forsvarer dig og derefter angriber, bliver man virkelig grebet af lyssværdskampene. Men må dog lige vænne sig til engang imellem at rette sit lyssværd op med en knap på håndtaget. For den lille AR-kugle, der står for kalibreringen er ikke mere præcis, end at lyssværdet engang imellem ryger ud af kurs.

Gennemgående er kvalitet af de tre komponenter, headset, light beam og lyssværd dog helt fin, selvom de er skabt i plast. Man kunne frygte at sådan en gadget, der lukker sig om sit eget univers, ville være en døgnflue, der hurtigt ville dø, fordi indholdet er begrænset.

Men Lenovo har faktisk allerede udsendt den første store opdatering til Jedi Challenges, som udvider med nye fjender og nye spil, baseret på den seneste Star Wars film, The Last Jedi. Hvis du vil have en gennemført AR-oplevelse og er glad for Stars Wars, skal du unde dig selv at prøve det.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job