Test: Star Wars: Jedi Challenges: Kæmp med lyssværd som en ægte Jedi

Det helt store gennembrud for AR er ikke sket endnu, men måske Star Wars kan lave om på dette. I hvert fald kom en af sidste års fedeste gadgets fra Lenovo, som sammen med Disney er gået sammen om Jedi Challenges – et dedikeret AR-headset skabt som med et lyssværd i hånden sender dig direkte ind i Star Wars-universet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er et nemt at komme igang. Du skal bruge din smartphone for at kunne få et billede frem i headsettet, men det er ret gavmildt med understøttelsen. De fleste nyere mobiler vil kunne bruges, uanset mærke og styresystem. Den tilhørende app fører dig igennem processen med at sætte det op, og på cirka ti minutter er du klar til at kæmpe mod onde Jedis og krigeriske robotter eller spille rumskak i Tusindårsfalken.

Det er ret sjovt og meget livagtigt. Takket være et simpelt men effektivt gameplay, hvor du først forsvarer dig og derefter angriber, bliver man virkelig grebet af lyssværdskampene. Men må dog lige vænne sig til engang imellem at rette sit lyssværd op med en knap på håndtaget. For den lille AR-kugle, der står for kalibreringen er ikke mere præcis, end at lyssværdet engang imellem ryger ud af kurs.

Gennemgående er kvalitet af de tre komponenter, headset, light beam og lyssværd dog helt fin, selvom de er skabt i plast. Man kunne frygte at sådan en gadget, der lukker sig om sit eget univers, ville være en døgnflue, der hurtigt ville dø, fordi indholdet er begrænset.

Men Lenovo har faktisk allerede udsendt den første store opdatering til Jedi Challenges, som udvider med nye fjender og nye spil, baseret på den seneste Star Wars film, The Last Jedi. Hvis du vil have en gennemført AR-oplevelse og er glad for Stars Wars, skal du unde dig selv at prøve det.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse