Samsung satser alt på kameraet i ny topmobil

Samsung Galaxy S9 ligner sin forgænger, men der er sket opdateringer i det indre. Især kameraet har fået en ordentlig overhaling med blandt andet dobbelt blænde og 960fps slow motion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I aftes præsenterede Samsung de nye flagskibstelefoner, Samsung Galaxy S9 og S9+.

Designet er i det store hele lig med Galaxy S8 og S8+, der kom på markedet sidste år. Detaljer som placeringen af fingeraftrykslæseren er heldigvis justeret, så den nu sidder i sikker afstand fra kameraet, og desuden er der kommet Dolby Atmos i de indbyggede stereohøjtalere.

Infinity-displayet er som på forgængerne - 5,8" og 6,2" for henholdsvis Galaxy S8 og Galaxy S8+. Begge mobiler er udstyret med octa-core-processor (2,7 GHz Quad + 1,7 GHz Quad) og 64 GB lagerplads, som man udvides med microSD. Galaxy S9 byder på 4 GB ram og  3.000 mAh batteri mens Galaxy S9+ har 6 GB ram og 3.500 mAh batteri.

Dobbelt blænde

Det er ubetinget på kamerafronten, der er sket mest. Mobilerne er de første, der har dobbelt blænde. Det betyder, at de kan justere lysindtaget, ligesom på et "rigtig" kamera. Blændeværdien spænder fra F1.5 - F2.4, hvilket bør betyde, at mobilerne er i stand til at håndtere lysforhold fra blændende dagslys helt ned til den mørkeste indendørsbelysning.    

Dertil kommer en ny Super Slow-mo funktion, som minder en del om den vi allerede kender fra Sonys Xperia-mobiler. Med hastighed på 960 billeder i sekundet, er det muligt at få ultralangsomme videoer i flydende kvalitet.

Galaxy S9 og S9+ har desuden automatisk Motion Detection, som automatisk begynder at optage, når der registreres bevægelse i billedet (igen en feature Sony introducerede for et par generationer siden).

Bagkameraet har opløsning på 12 MP, mens frontkameraet har 8 MP.

Skab dine egne emojis

Af andre nyheder i mobilerne kan nævnes AR Emoji, som gør det muligt for brugerne at skabe personlige emojis. AR Emoji analyserer 2D-billeder af brugeren og registrerer mere end 100 ansigtsegenskaber for at generere en kopi i 3D, der imiterer ansigtsudtryk som blink og nik med hovedet. Med AR Emoji kan man - udover at dele sine følelser i en video - også skabe en række personlige emojis i standard GIF-format og dele dem via de fleste beskedtjenester.

Mobilerne er desuden de første med appen SmartThings forudinstalleret. Således fungerer Galaxy S9 og S9+ som styreenhed for det smarte hjem.

Gør mobilen til en arbejdsstation

Som tilbehør kan man nu få dockingsystemet DeX Pad, som gør det muligt at forvandle Galaxy S9 og S9+ til en arbejdsstation, der kan styres med en mus - eksempelvis til redigering af dokumenter eller til at spille spil i fuldskærmstilstand på en større skærm.

Brugeren kan også konvertere mobilen til et tastatur eller en TouchPad ved hjælp af DeX Pad.

Telefonerne er beskyttet af Knox 3.1, som er Samsungs nyeste sikkerhedsplatform. De er også støv- og vandtætte og IP68-klassificeret (kan klare vanddybder på op til 1,5 meter i 30 minutter). Telefonerne understøtter tre forskellige biometriske autentificeringsmuligheder – iris, fingeraftryk og ansigtsgenkendelse. En nyhed er Intelligent Scan, en verificering som kombinerer iris-scanning og ansigtsgenkendelse, så du hurtigt og nemt kan låse telefonen op.

Galaxy S9 og S9+ er tilgængelige i Danmark fra og med den 16. marts 2018 i farverne Midnight Black, Titanium Gray, Coral Blue og den helt nye farve Lilac Purple. De vejledende priser er 6.699 kroner for Galaxy S9 og 7.499 kroner for Galaxy S9+.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS