Netværkslækkerier fra D-Link

Overvågningskameraer, bedre netværk og stemmestyring dominerer D-Links stand på Mobile World Congress.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun de traditionelle mobilproducenter, der udstiller på årets mobilmesse i Barcelona i disse dage - også netværksproducenterne er til stede. På D-Links stand fandt vi en masse nye spændende produkter, der dukker op i Danmark i løbet af foråret og sommeren.

Tal til din strømskinne

Mange af D-Links produkter, som eksempelvis den nye smart plug ved navn DSP-W115, den smarte strømskinne DSP-W245 samt overvågningskameraer mm., kan styres med Googles digitale assistent Google Assistant. Det fik Alt om DATA en spændende demonstration af på D-Links stand. D-Links app giver dig også mulighed for at sammensætte handlinger med dine smarte produkter, så f.eks. lyset og dit tv tændes, når du siger godmorgen til din Google Home.

I Alt om DATA nr. 6 kan du blandt andet læse test af de nye smart plugs.

Ikke kun Google

Det er dog ikke kun Google, D-link fokuserer på. Alexa og IFTTT understøttes også af smarte produkter som det nye 180 graders overvågningskamera DSC-2670L Wi Fi Cam.

Er du på udkig efter bedre, nemmere og mere sømløst netværk i hjemmet, har D-Link også spændende nyt med på udstillingen med nye serier af COVR-routere, som vi snart tester i Alt om DATA. Topmodellen er COVR 2202, og er der kommet en ny COVR 1203 til mindre krævende.

D-Link Google Assistent. De nyeste netværks-produkter fra D-Link kan stemmestyres via Google Assistent, som er tilgængelig på dansk i nærmeste fremtid.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo