Netværkslækkerier fra D-Link

Overvågningskameraer, bedre netværk og stemmestyring dominerer D-Links stand på Mobile World Congress.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun de traditionelle mobilproducenter, der udstiller på årets mobilmesse i Barcelona i disse dage - også netværksproducenterne er til stede. På D-Links stand fandt vi en masse nye spændende produkter, der dukker op i Danmark i løbet af foråret og sommeren.

Tal til din strømskinne

Mange af D-Links produkter, som eksempelvis den nye smart plug ved navn DSP-W115, den smarte strømskinne DSP-W245 samt overvågningskameraer mm., kan styres med Googles digitale assistent Google Assistant. Det fik Alt om DATA en spændende demonstration af på D-Links stand. D-Links app giver dig også mulighed for at sammensætte handlinger med dine smarte produkter, så f.eks. lyset og dit tv tændes, når du siger godmorgen til din Google Home.

I Alt om DATA nr. 6 kan du blandt andet læse test af de nye smart plugs.

Ikke kun Google

Det er dog ikke kun Google, D-link fokuserer på. Alexa og IFTTT understøttes også af smarte produkter som det nye 180 graders overvågningskamera DSC-2670L Wi Fi Cam.

Er du på udkig efter bedre, nemmere og mere sømløst netværk i hjemmet, har D-Link også spændende nyt med på udstillingen med nye serier af COVR-routere, som vi snart tester i Alt om DATA. Topmodellen er COVR 2202, og er der kommet en ny COVR 1203 til mindre krævende.

D-Link Google Assistent. De nyeste netværks-produkter fra D-Link kan stemmestyres via Google Assistent, som er tilgængelig på dansk i nærmeste fremtid.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S