Netværkslækkerier fra D-Link

Overvågningskameraer, bedre netværk og stemmestyring dominerer D-Links stand på Mobile World Congress.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun de traditionelle mobilproducenter, der udstiller på årets mobilmesse i Barcelona i disse dage - også netværksproducenterne er til stede. På D-Links stand fandt vi en masse nye spændende produkter, der dukker op i Danmark i løbet af foråret og sommeren.

Tal til din strømskinne

Mange af D-Links produkter, som eksempelvis den nye smart plug ved navn DSP-W115, den smarte strømskinne DSP-W245 samt overvågningskameraer mm., kan styres med Googles digitale assistent Google Assistant. Det fik Alt om DATA en spændende demonstration af på D-Links stand. D-Links app giver dig også mulighed for at sammensætte handlinger med dine smarte produkter, så f.eks. lyset og dit tv tændes, når du siger godmorgen til din Google Home.

I Alt om DATA nr. 6 kan du blandt andet læse test af de nye smart plugs.

Ikke kun Google

Det er dog ikke kun Google, D-link fokuserer på. Alexa og IFTTT understøttes også af smarte produkter som det nye 180 graders overvågningskamera DSC-2670L Wi Fi Cam.

Er du på udkig efter bedre, nemmere og mere sømløst netværk i hjemmet, har D-Link også spændende nyt med på udstillingen med nye serier af COVR-routere, som vi snart tester i Alt om DATA. Topmodellen er COVR 2202, og er der kommet en ny COVR 1203 til mindre krævende.

D-Link Google Assistent. De nyeste netværks-produkter fra D-Link kan stemmestyres via Google Assistent, som er tilgængelig på dansk i nærmeste fremtid.

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS