Netværkslækkerier fra D-Link

Overvågningskameraer, bedre netværk og stemmestyring dominerer D-Links stand på Mobile World Congress.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun de traditionelle mobilproducenter, der udstiller på årets mobilmesse i Barcelona i disse dage - også netværksproducenterne er til stede. På D-Links stand fandt vi en masse nye spændende produkter, der dukker op i Danmark i løbet af foråret og sommeren.

Tal til din strømskinne

Mange af D-Links produkter, som eksempelvis den nye smart plug ved navn DSP-W115, den smarte strømskinne DSP-W245 samt overvågningskameraer mm., kan styres med Googles digitale assistent Google Assistant. Det fik Alt om DATA en spændende demonstration af på D-Links stand. D-Links app giver dig også mulighed for at sammensætte handlinger med dine smarte produkter, så f.eks. lyset og dit tv tændes, når du siger godmorgen til din Google Home.

I Alt om DATA nr. 6 kan du blandt andet læse test af de nye smart plugs.

Ikke kun Google

Det er dog ikke kun Google, D-link fokuserer på. Alexa og IFTTT understøttes også af smarte produkter som det nye 180 graders overvågningskamera DSC-2670L Wi Fi Cam.

Er du på udkig efter bedre, nemmere og mere sømløst netværk i hjemmet, har D-Link også spændende nyt med på udstillingen med nye serier af COVR-routere, som vi snart tester i Alt om DATA. Topmodellen er COVR 2202, og er der kommet en ny COVR 1203 til mindre krævende.

D-Link Google Assistent. De nyeste netværks-produkter fra D-Link kan stemmestyres via Google Assistent, som er tilgængelig på dansk i nærmeste fremtid.
Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S