Test: ASUS Zenbook Flip S: Ultralet – men med høj ydelse

Lad dig ikke snyde af vægten på 1,1 kilo – Asus leverer varen trods det yderst minimalistiske design.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den blålige metaloverlade flankeret af en tynd ring i guldfarve får denne Asus til at se knaldgodt ud. Den har ikke helt samme lækre overflade som Lenovo og Dell, men den er til gengæld helt sin egen med det flotte og lidt særprægede design.

Den samme blå tone går igen, når du lukker skærmen op, og et fuldt tastatur kommer til syne. Der er lys under knapperne, så det er nemt nok at se, hvad man rammer. Men tasterne sidder desværre lidt tæt, og vi oplever, at det er lidt svært – i hvert fald kræver det lidt tilvænning – at skrive ordentligt og hurtigt på det. Her er plads til forbedring.

Til gengæld glædes vi over skærmen, som står meget klart og lækkert. Læg dertil 16 GB hukommelse og 512 GB ssd-disk samt en god Intel Core i7-processor. Den gode bestykning dokumenteres af vores kontrolmålinger, hvor kun testvinderen fra Lenovo klarer sig bedre. Ganske imponerende af en maskine, der blot vejer 1,1 kilo og samtidig er så tynd, at man næsten kan skære sig på den.

Designet er afdæmpet, og skærmen er nærmest perfekt, når der skal nappes film, men også når du arbejder. Det er let at flytte vinduer med en finger på den trykfølsomme skærm. Der er en let forsinkelse, men det betyder ikke noget i praksis. Du er aldrig i tvivl om, hvor du har det vindue, som du flytter rundt på.

Flip 5 har en såkaldt Quiet Fan-funktion, hvor blæseren holdes næsten helt tavs. Det er en funktion, du faktisk kan bruge ved de fleste opgaver, hvor der ikke kræves megen processorkraft – dvs. langt de fleste almindelige arbejdsopgaver. Funktionen kan slås automatisk til, så du behøver ikke bruge så meget energi på den – blot nyde stilheden!

Samlet set leverer Asus Flip 5 mange gode løsninger og har ret høj ydelse. Prisen er dog i den lidt høje ende og faktisk hele 1500 kroner højere end for den fremragende testvinder. Alligevel får maskinen en anbefaling herfra.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks