Billig Huawei-mobil med førsteklasses features

Huawei P Smart koster under to tusind kroner, men har stor fullview-skærm, avanceret kamera og nyeste Android-system.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sidste år stod i Mate-seriens tegn for Huawei. Men nu starter teknologivirksomheden 2018 med smartphonen "P Smart", som er det nyeste skud på stammen fra P-serien.

"Vi er utroligt glad for at introducere P Smart. En smartphone til under 2.000 kr. med dobbeltkamera, Android 8 og en 5,65-tommer skærm er ikke set før i denne prisklasse. Samtidig er der kræset for designet, så P Smart er let og lækker at have i hånden," siger Marie Dam Feldborg, Senior Marketing Manager i Huawei Danmark.

FullView-skærm

P Smart er udstyret med en 5,65-tommer Full HD-skærm i størrelsesforholdet 18:9 og med kurvet 2.5D skærmdesign. Den har yderligere en one-touch split-screen funktion, som gør det muligt at køre to apps på samme tid.

Fuld af fotofunktiner

P Smart er udstyret med et 13 MP og et 2 MP kamera på bagsiden. Dertil får du funktioner som bokeh-effekt (der slører baggrunden), portrætfunktion, Smart Face Beauty-funktion, gesture shot.

"Kameraet spiller en stadig større rolle i moderne smartphones, og derfor arbejder vi hele tiden på at forbedre kameraet i vores produkter. Med P Smart kan man let og enkelt tage skarpe, flotte billeder, uden at man behøver at være en særlig dygtig fotograf," siger Marie Dam Feldborg.

Kameraet har højpræcisions-sensorer og en ny PDAF-teknologi, som gør kameraet i stand til at fokusere i realtid med højere fokus og med muligheden for at fange øjeblikke i høj fart. Derudover er telefonen udstyret med en Hisilicon ISP-processor, som forstærker farver og reducerer støj i billedet. For at forbedre fotos taget i mørke, er P Smart blevet udstyret med fem grupper af præcisionslinser, som giver klarere fotos ved lav belysning.

Front-kameraet er på 8 MP og er i stand til at genkende ansigter og ud fra det tilpasse farve og hudtone. Samtidig kan P Smart tage "gesture shots", som er selfies, der udløses ved en bevægelse med hånden foran kameraet.



Og når du har taget en masse flotte billeder, kan P Smarts intelligente galleri sortere dine billeder i kategorier, så de er nemme at finde igen. P Smart kan genkende personer og motiver på billederne og samle dem sammen, så du ved ét klik kan få vist billeder af din kæreste eller venner for eksempel.

Hurtig brugeroplevelse

P Smart er udstyret med Android 8 (Oreo) og Emui 8.0. I kombination med Kirin-processoren kan P Smart analysere brugerens adfærd og finindstille cpu'en, så den passer til den måde, smartphonen bliver brugt på.

For at modvirke, at smartphonen skal blive langsommere over tid, kan Emui 8.0 fragmentere og rense systemet, så P Smart kan blive ved med at virke problemfrit.

P Smart er udstyret med et 3000 mAh-batteri, som sammen med en intelligent strømbesparende-teknologi sikrer, at P Smart kan holde en hel dag.

Derudover er det muligt at tilslutte to aktive Bluetooth-enheder til P Smart. Det betyder, at du både kan have dit smartwatch tilsluttet samtidig med, at du kan høre musik via din Bluetooth-højttaler.

Lås op med ansigtsgenkendelse

P Smart er også udstyret med ansigtsgenkendelse-teknologi, som betyder, at når du har P Smart i hånden og kigger på den, så låser skærmen automatisk op. Derudover er teknologien udviklet med høj sikkerhed, så smartphonen kan genkende, om det er den rigtige person, som er foran kameraet, og ikke blot et billede af vedkommende.

P Smart kan købes i Danmark nu til en vejledende pris på 1.899 kroner. Modellen fås i farverne sort, blå og guld og kan købes hos Telenor, Telia, Elgiganten og Power.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S