Samsung vil beskytte din smartphone

Mobilproducenten lancerer Samsung Mobile Care-forsikring.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du en nyere Samsung-smartphone såsom Galaxy S7, S8 osv., og er du bange for store udgifter til reparation, så er du lige i målgruppen til Samsungs nyeste tiltag: En forsikring ved navn Samsung Mobile Care til nyere mobiltelefoner fra selvsamme producent.

Forsikringen er skabt i samarbejde med forsikringsselskabet Allianz, og skal sikre dig at dine reparationer altid sker med originale Samsung-dele og af autoriserede teknikere.

” Vi ved, at livet kan være uforudsigeligt og vi ønsker, at vores kunder skal føle sig trygge, når de bruger en Samsung-telefon. Ved at tilbyde en reparationsgaranti og service direkte fra et af vores autoriserede servicecentre, kan vi sikre, at kvaliteten opretholdes, samtidig med at produktets levetid forlænges ", siger Oscar Nöjd, Business Development Manager Mobil for Samsung i Norden.

Den nye Samsung Mobile Care dækker op til to uheldsskader indenfor et tidsrum af to år. Samsung skriver, at forsikringen fungerer som et supplement til en garanti eller familieforsikring, og når hverken reklamationsretten eller den almindelige garanti kompenserer for skader forårsaget af uheld, tab af telefonen eller væskeskader, så gør Samsung Mobile Care det derimod.

Samsung Mobile Care koster 969 kr. for to års forsikring, eller 49 kr. om måneden i 24 måneder. Se mere om Samsung Mobile Care og dens dækning her http://www.samsung.dk/mobilecare

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos