Samsung vil beskytte din smartphone

Mobilproducenten lancerer Samsung Mobile Care-forsikring.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du en nyere Samsung-smartphone såsom Galaxy S7, S8 osv., og er du bange for store udgifter til reparation, så er du lige i målgruppen til Samsungs nyeste tiltag: En forsikring ved navn Samsung Mobile Care til nyere mobiltelefoner fra selvsamme producent.

Forsikringen er skabt i samarbejde med forsikringsselskabet Allianz, og skal sikre dig at dine reparationer altid sker med originale Samsung-dele og af autoriserede teknikere.

” Vi ved, at livet kan være uforudsigeligt og vi ønsker, at vores kunder skal føle sig trygge, når de bruger en Samsung-telefon. Ved at tilbyde en reparationsgaranti og service direkte fra et af vores autoriserede servicecentre, kan vi sikre, at kvaliteten opretholdes, samtidig med at produktets levetid forlænges ", siger Oscar Nöjd, Business Development Manager Mobil for Samsung i Norden.

Den nye Samsung Mobile Care dækker op til to uheldsskader indenfor et tidsrum af to år. Samsung skriver, at forsikringen fungerer som et supplement til en garanti eller familieforsikring, og når hverken reklamationsretten eller den almindelige garanti kompenserer for skader forårsaget af uheld, tab af telefonen eller væskeskader, så gør Samsung Mobile Care det derimod.

Samsung Mobile Care koster 969 kr. for to års forsikring, eller 49 kr. om måneden i 24 måneder. Se mere om Samsung Mobile Care og dens dækning her http://www.samsung.dk/mobilecare

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job