Samsung vil beskytte din smartphone

Mobilproducenten lancerer Samsung Mobile Care-forsikring.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du en nyere Samsung-smartphone såsom Galaxy S7, S8 osv., og er du bange for store udgifter til reparation, så er du lige i målgruppen til Samsungs nyeste tiltag: En forsikring ved navn Samsung Mobile Care til nyere mobiltelefoner fra selvsamme producent.

Forsikringen er skabt i samarbejde med forsikringsselskabet Allianz, og skal sikre dig at dine reparationer altid sker med originale Samsung-dele og af autoriserede teknikere.

” Vi ved, at livet kan være uforudsigeligt og vi ønsker, at vores kunder skal føle sig trygge, når de bruger en Samsung-telefon. Ved at tilbyde en reparationsgaranti og service direkte fra et af vores autoriserede servicecentre, kan vi sikre, at kvaliteten opretholdes, samtidig med at produktets levetid forlænges ", siger Oscar Nöjd, Business Development Manager Mobil for Samsung i Norden.

Den nye Samsung Mobile Care dækker op til to uheldsskader indenfor et tidsrum af to år. Samsung skriver, at forsikringen fungerer som et supplement til en garanti eller familieforsikring, og når hverken reklamationsretten eller den almindelige garanti kompenserer for skader forårsaget af uheld, tab af telefonen eller væskeskader, så gør Samsung Mobile Care det derimod.

Samsung Mobile Care koster 969 kr. for to års forsikring, eller 49 kr. om måneden i 24 måneder. Se mere om Samsung Mobile Care og dens dækning her http://www.samsung.dk/mobilecare

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,