Test: : Acer Predator XB321HK

Acer tilbyder to glimrende 4K-skærme, der primært adskiller sig fra hinanden ved deres størrelse. Begge har 4K-opløsning, IPS-panel, refreshrate på 60 Hz og G-Sync. Det drejer sig blot om, hvor stor en skærm man vil have.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man får dog mere, når man betaler mere. Det skyldes, at en større skærm betyder, at man kan reducere Windows-skalering og dermed få bedre plads på skrivebordet. En 27”-skærm med Windows-skalering sat til 150 % reducerer den effektive opløsning til 2560 x 1440, mens denne skærm lader dig bruge 125 % og få en opløsning på 3072 x 1728. Start et spil eller en film, og du får også et generelt bedre billede.

Hvis vi ser bort fra opløsning og størrelse, er der meget, der taler for XB321HK. Designet er ikke for larmende, og det vil passe godt sammen med de fleste pc’er. Foden giver mulighed for justering af højde og skråstilling, men ikke rotation. Den understøtter VESA-skærmfødder.

Billedkvaliteten er fantastisk. IPS-panelet leverer korrekte farver og fremragende kontrast uden finjustering, og i kombination med G-Sync kan man opnå helt overdådig gaming.

Den er ikke vanvittig konkurrencedygtig, men en fremragende allroundskærm, der er forrygende til alle former for arbejde og leg.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S