Test: : Acer Predator XB321HK

Acer tilbyder to glimrende 4K-skærme, der primært adskiller sig fra hinanden ved deres størrelse. Begge har 4K-opløsning, IPS-panel, refreshrate på 60 Hz og G-Sync. Det drejer sig blot om, hvor stor en skærm man vil have.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man får dog mere, når man betaler mere. Det skyldes, at en større skærm betyder, at man kan reducere Windows-skalering og dermed få bedre plads på skrivebordet. En 27”-skærm med Windows-skalering sat til 150 % reducerer den effektive opløsning til 2560 x 1440, mens denne skærm lader dig bruge 125 % og få en opløsning på 3072 x 1728. Start et spil eller en film, og du får også et generelt bedre billede.

Hvis vi ser bort fra opløsning og størrelse, er der meget, der taler for XB321HK. Designet er ikke for larmende, og det vil passe godt sammen med de fleste pc’er. Foden giver mulighed for justering af højde og skråstilling, men ikke rotation. Den understøtter VESA-skærmfødder.

Billedkvaliteten er fantastisk. IPS-panelet leverer korrekte farver og fremragende kontrast uden finjustering, og i kombination med G-Sync kan man opnå helt overdådig gaming.

Den er ikke vanvittig konkurrencedygtig, men en fremragende allroundskærm, der er forrygende til alle former for arbejde og leg.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S