Det bedste mobilabonnement til rejsen

Undersøgelse: Hvilke mobilabonnementer kan anvendes i flest lande.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mange mennesker rejser rundt om i Europa og resten af verden på ferie eller i forbindelse med arbejdet, og den uundværlige mobiltelefon rejser naturligvis med.

Er du i tvivl om, hvilket mobilabonnement du skal vælge, hvis du ofte er på farten, så har Samlino.dk lavet en undersøge af, hvilke mobilabonnementer der kan anvendes i flest lande.

Siden EU i 2017 traf en beslutning om fri roaming indenfor EU, er mange af teleselskaberne begyndt at konkurrere på lande udenfor EU. Kriteriet for Samlinos undersøgelse er: ”Hvis udbyderen har flere abonnementer, der virker i udlandet, så er den billigste løsning valgt. Selskaber der udelukkende tilbyder data i EU/EØS lande tælles som 37 lande, da antallet opgøres på forskellige måder blandt selskaberne.”

Sammenligningen viser, at Teleselskabet 3 er bedst til udenlandstelefoni, da de tilbyder at bruge din mobil i intet mindre end 57 lande såsom USA, Canada, Hong Kong, Thailand mm. Vælger du det billigste abonnement med 3LikeHome får du op til 5 GB dataforbrug og fri tale i udlandet.

Og husk så på, at bruger du din mobil på færgen f.eks. mellem Rødby/Puttgarden eller andre skibe samt fly, så koster det ekstra, da din forbindelse går gennem satellit-forbindelser.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks