Det bedste mobilabonnement til rejsen

Undersøgelse: Hvilke mobilabonnementer kan anvendes i flest lande.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mange mennesker rejser rundt om i Europa og resten af verden på ferie eller i forbindelse med arbejdet, og den uundværlige mobiltelefon rejser naturligvis med.

Er du i tvivl om, hvilket mobilabonnement du skal vælge, hvis du ofte er på farten, så har Samlino.dk lavet en undersøge af, hvilke mobilabonnementer der kan anvendes i flest lande.

Siden EU i 2017 traf en beslutning om fri roaming indenfor EU, er mange af teleselskaberne begyndt at konkurrere på lande udenfor EU. Kriteriet for Samlinos undersøgelse er: ”Hvis udbyderen har flere abonnementer, der virker i udlandet, så er den billigste løsning valgt. Selskaber der udelukkende tilbyder data i EU/EØS lande tælles som 37 lande, da antallet opgøres på forskellige måder blandt selskaberne.”

Sammenligningen viser, at Teleselskabet 3 er bedst til udenlandstelefoni, da de tilbyder at bruge din mobil i intet mindre end 57 lande såsom USA, Canada, Hong Kong, Thailand mm. Vælger du det billigste abonnement med 3LikeHome får du op til 5 GB dataforbrug og fri tale i udlandet.

Og husk så på, at bruger du din mobil på færgen f.eks. mellem Rødby/Puttgarden eller andre skibe samt fly, så koster det ekstra, da din forbindelse går gennem satellit-forbindelser.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S