3 opgraderer mobilabonnementer med mere data

En række udvalgte abonnementer får helt gratis mere data med i pakkerne hos Teleselskabet 3.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Teleselskabet 3 er ude med et tidligt påskeæg til mange af deres kunder. De har netop i en pressemeddelelse meldt ud, at de opgraderer en række udvalgte abonnementer for privatkunder med mere data uden, at priserne ændrer sig.

Ifølge Energistyrelsens Telestatistik steg dataforbruget herhjemme med 50 % i første halvår af 2017, og den samme tendens mærker de hos 3, derfor har de valgt at tilføje mere data i mange af deres pakker.

”Vi har hele tiden fokus på, hvordan danskernes adfærd på mobilen udvikler sig. Lige nu er tendensen, at flere ting bliver tilgængeligt digitalt og skal derfor betjenes online, så danskerne er afhængige af at skulle bruge mere data. Derfor tilføjer vi nu mere data i udvalgte abonnementer uden at hæve priserne – og så øger vi fair use-grænsen fra 10 til 20 GB for privatkundernes abonnementer med 3LikeHome,” siger David Elsass, direktør for privatmarkedet.

Fair use-grænsen hæves

Udover de ekstra data i mange af 3’s abonnementer har teleselskabet også hævet fair use-grænsen for deres 3LikeHome privatkunder fra 10 GB til 20 GB

”Vi er begyndt at se, at vores kunder bruger mobilen mere i udlandet. De har præcis samme mobiladfærd i udlandet som herhjemme, og de har nu efter flere års barriere vænnet sig til, at mobilen også kan være en hjælpende hånd eller en underholdningskilde i udlandet. Så vi oplever, at danskernes dataforbrug også er begyndt at stige her. Derfor er tiden inde til, at vi tilbyder dem mere data, når de er i udlandet,” forklarer David Elsass.

I 57 lande kan danskerne nu bruge mobilen præcis, ligesom de gør derhjemme uden at skulle betale roamingafgift.

Fakta fra Teleselskabet 3:
Fra den 27. marts 2018 bliver følgende abonnementer ændret og får inkluderet mere data eller tale. Prisen ændres ikke. Opgraderingerne gælder kun for privatkunder. 

For nye kunder gælder opgraderingerne af abonnementerne fra den 27. marts 2018.
For eksisterende kunder gælder opgraderingerne fra næste regningsperiode – den 16. april 2018.
For ældre abonnementer med 3LikeHome, der ikke længere udbydes, gælder opgraderingerne den 23. april 2018.

Plus-abonnement får mere tale inkluderet:

  • 10 timers tale ændres til 15 timers tale – 80 kr./md. 50 procent mere tale

Fri Tale med 3LikeHome:

  • 5 GB bliver ændret til 7 GB – 130 kr./md. 40 procent mere data
  • 10 GB bliver ændret til 15 GB – 150 kr./md. 50 procent mere data
  • 20 GB bliver ændret til 30 GB – 200 kr./md. 50 procent mere data
  • 40 GB bliver ændret til 60 GB – 230 kr./md. 50 procent mere data
  • 60 GB bliver ændret til 100 GB – 270 kr./md. 67 procent mere data

Mobile bredbånds-abonnementer:

  • 200 GB bliver ændret til 250 GB – 250 kr./md. 25 procent mere data
  • 350 GB bliver ændret til 500 GB – 300 kr./md. 43 procent mere data

3LikeHome

  • Fair use-grænsen på samtlige abonnementer med 3LikeHome hæves fra 10 GB til 20 GB i udlandet. 100 procent mere data

 

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS