3 opgraderer mobilabonnementer med mere data

En række udvalgte abonnementer får helt gratis mere data med i pakkerne hos Teleselskabet 3.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Teleselskabet 3 er ude med et tidligt påskeæg til mange af deres kunder. De har netop i en pressemeddelelse meldt ud, at de opgraderer en række udvalgte abonnementer for privatkunder med mere data uden, at priserne ændrer sig.

Ifølge Energistyrelsens Telestatistik steg dataforbruget herhjemme med 50 % i første halvår af 2017, og den samme tendens mærker de hos 3, derfor har de valgt at tilføje mere data i mange af deres pakker.

”Vi har hele tiden fokus på, hvordan danskernes adfærd på mobilen udvikler sig. Lige nu er tendensen, at flere ting bliver tilgængeligt digitalt og skal derfor betjenes online, så danskerne er afhængige af at skulle bruge mere data. Derfor tilføjer vi nu mere data i udvalgte abonnementer uden at hæve priserne – og så øger vi fair use-grænsen fra 10 til 20 GB for privatkundernes abonnementer med 3LikeHome,” siger David Elsass, direktør for privatmarkedet.

Fair use-grænsen hæves

Udover de ekstra data i mange af 3’s abonnementer har teleselskabet også hævet fair use-grænsen for deres 3LikeHome privatkunder fra 10 GB til 20 GB

”Vi er begyndt at se, at vores kunder bruger mobilen mere i udlandet. De har præcis samme mobiladfærd i udlandet som herhjemme, og de har nu efter flere års barriere vænnet sig til, at mobilen også kan være en hjælpende hånd eller en underholdningskilde i udlandet. Så vi oplever, at danskernes dataforbrug også er begyndt at stige her. Derfor er tiden inde til, at vi tilbyder dem mere data, når de er i udlandet,” forklarer David Elsass.

I 57 lande kan danskerne nu bruge mobilen præcis, ligesom de gør derhjemme uden at skulle betale roamingafgift.

Fakta fra Teleselskabet 3:
Fra den 27. marts 2018 bliver følgende abonnementer ændret og får inkluderet mere data eller tale. Prisen ændres ikke. Opgraderingerne gælder kun for privatkunder. 

For nye kunder gælder opgraderingerne af abonnementerne fra den 27. marts 2018.
For eksisterende kunder gælder opgraderingerne fra næste regningsperiode – den 16. april 2018.
For ældre abonnementer med 3LikeHome, der ikke længere udbydes, gælder opgraderingerne den 23. april 2018.

Plus-abonnement får mere tale inkluderet:

  • 10 timers tale ændres til 15 timers tale – 80 kr./md. 50 procent mere tale

Fri Tale med 3LikeHome:

  • 5 GB bliver ændret til 7 GB – 130 kr./md. 40 procent mere data
  • 10 GB bliver ændret til 15 GB – 150 kr./md. 50 procent mere data
  • 20 GB bliver ændret til 30 GB – 200 kr./md. 50 procent mere data
  • 40 GB bliver ændret til 60 GB – 230 kr./md. 50 procent mere data
  • 60 GB bliver ændret til 100 GB – 270 kr./md. 67 procent mere data

Mobile bredbånds-abonnementer:

  • 200 GB bliver ændret til 250 GB – 250 kr./md. 25 procent mere data
  • 350 GB bliver ændret til 500 GB – 300 kr./md. 43 procent mere data

3LikeHome

  • Fair use-grænsen på samtlige abonnementer med 3LikeHome hæves fra 10 GB til 20 GB i udlandet. 100 procent mere data

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job