Test: Samsung Galaxy A8: Solid Samsung-mobil med førsteklasses selfie-kamera

Prisen ligger i mellemlejet, men på mange punkter er Galaxy A8 tæt på topklassen. Især selfie-kameraet er i en liga for sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På det seneste er der opstået et marked for ”super-mellem-
klasse-mobiler”. Mobiler, som næsten er i top på features, men koster væsentligt mindre end producenternes dyreste modeller.

Det er de veletablerede producenters forsøg på at imødegå konkurrencen fra de fremadstormende kinesiske producenter, der sender stærke mobiler på markedet til overkommelige priser.
Galaxy A8 er Samsungs bud på en super-mellemklasse mobil.

Gennemført design

Som navnet diskret indikerer lægger Galaxy A8 sig en del op af Samsungs aktuelle topmobil Galaxy S8.

Kurverne er ikke helt så udtalte, Infinity-skærmen når ikke helt så langt ud i kanterne, men begge dele er der ikke desto mindre, så vi er meget tæt på Samsung-design i topklasse. En bundsolid mobil med glas bagpå og aluminium i siderne. Den er en smule buttet og føles lidt tung, men ikke nok til, at det betyder noget.

Knapperne sidder, som man kan forvente af en Samsung-
mobil, men højttaleren er flyttet til siden af mobilen, og jackstikket til hovedtelefoner er bevaret.

Dobbelt selfie-kamera

Hvad der især adskiller A8 fra tidligere Samsung-mobiler er de to kameralinser over skærmen. A8 er den første mobil fra producenten med dobbelt selfie-kamera.

Der er tale om 16 MP + 8 MP, begge med relativt stor f/1.9 blænde, men med hver deres brændvidde, så du kan vælge enten close-up eller et bredere billedefelt, uden der skal digitalt trylleri til.

Du kan også lade de to linser arbejde sammen om at skabe lækre slørede baggrunde bag dine selfies. Sløringen kan justeres, både før og efter billedet tages, og det er desuden muligt at justere farvetone og retouchering.

Selfie-kameraer fås ikke meget bedre end dette. Billeder står skarpt og rent med fin farvegengivelse. Bagkameraet er en anden sag. Selvom der er anvendt en stor f/1.7 blænde og en fornuftig 16 MP-opløsning, er vi et pænt stykke fra de bedste konkurrenter.

Manglen på optisk billedstabilisering mærkes, og støjen er markant, når lyset bliver svagt. Farvegengivelsen er dog glimrende, selv under ringe lysforhold.

Det må være op til den enkelte bruger, om man er klar til at nedprioritere bagkameraet til fordel for frontkameraet, men umiddelbart et lidt vovet sats af Samsung.

Middelmådig ydelse

Skærmen står rigtig flot. Den er ikke helt på højde med Galaxy S8, men ikke desto mindre i den høje ende af skalaen.

Der, hvor man til gengæld mærker, at det ikke er en smartphone i topklassen, er på processorkraften. Den er betydeligt svagere end på såvel Samsung Galaxy S8 som markedets øvrige topmobiler.

Det er ikke noget, du mærker, når du navigerer rundt i apps og menuer eller bruger den til almindelige dagligdags ting, men til spil og videoredigering skal du ikke forvente det store af den. Heller ikke på webhastigheden er mobilen særlig stærk.

Det pænt store batteri leverer en fin levetid. Du skal ikke være bekymret om at komme igennem en dag på en opladning.

Fuld af fine features

Du får rigtig mange af de velkendte Samsung features i A8, inklusiv Allways On-skærm, Knox og helt nye som eksempelvis Bixby-assistenten, der bliver bedre og bedre, men fortsat ikke kan tale dansk.

Galaxy A8 er således oplagt at overveje for den, der er glad for Samsung-mobiler, men ikke er parat til at smide pengene for en topmodel.

Har du ikke behov for høj ydelse eller det stærkeste bagkamera, men sætter til gengæld pris på godt design, lækker skærm og et fremragende selfie-kamera, så er Galaxy A8 som skræddersyet til dig.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job