Test: Samsung Galaxy A8: Solid Samsung-mobil med førsteklasses selfie-kamera

Prisen ligger i mellemlejet, men på mange punkter er Galaxy A8 tæt på topklassen. Især selfie-kameraet er i en liga for sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På det seneste er der opstået et marked for ”super-mellem-
klasse-mobiler”. Mobiler, som næsten er i top på features, men koster væsentligt mindre end producenternes dyreste modeller.

Det er de veletablerede producenters forsøg på at imødegå konkurrencen fra de fremadstormende kinesiske producenter, der sender stærke mobiler på markedet til overkommelige priser.
Galaxy A8 er Samsungs bud på en super-mellemklasse mobil.

Gennemført design

Som navnet diskret indikerer lægger Galaxy A8 sig en del op af Samsungs aktuelle topmobil Galaxy S8.

Kurverne er ikke helt så udtalte, Infinity-skærmen når ikke helt så langt ud i kanterne, men begge dele er der ikke desto mindre, så vi er meget tæt på Samsung-design i topklasse. En bundsolid mobil med glas bagpå og aluminium i siderne. Den er en smule buttet og føles lidt tung, men ikke nok til, at det betyder noget.

Knapperne sidder, som man kan forvente af en Samsung-
mobil, men højttaleren er flyttet til siden af mobilen, og jackstikket til hovedtelefoner er bevaret.

Dobbelt selfie-kamera

Hvad der især adskiller A8 fra tidligere Samsung-mobiler er de to kameralinser over skærmen. A8 er den første mobil fra producenten med dobbelt selfie-kamera.

Der er tale om 16 MP + 8 MP, begge med relativt stor f/1.9 blænde, men med hver deres brændvidde, så du kan vælge enten close-up eller et bredere billedefelt, uden der skal digitalt trylleri til.

Du kan også lade de to linser arbejde sammen om at skabe lækre slørede baggrunde bag dine selfies. Sløringen kan justeres, både før og efter billedet tages, og det er desuden muligt at justere farvetone og retouchering.

Selfie-kameraer fås ikke meget bedre end dette. Billeder står skarpt og rent med fin farvegengivelse. Bagkameraet er en anden sag. Selvom der er anvendt en stor f/1.7 blænde og en fornuftig 16 MP-opløsning, er vi et pænt stykke fra de bedste konkurrenter.

Manglen på optisk billedstabilisering mærkes, og støjen er markant, når lyset bliver svagt. Farvegengivelsen er dog glimrende, selv under ringe lysforhold.

Det må være op til den enkelte bruger, om man er klar til at nedprioritere bagkameraet til fordel for frontkameraet, men umiddelbart et lidt vovet sats af Samsung.

Middelmådig ydelse

Skærmen står rigtig flot. Den er ikke helt på højde med Galaxy S8, men ikke desto mindre i den høje ende af skalaen.

Der, hvor man til gengæld mærker, at det ikke er en smartphone i topklassen, er på processorkraften. Den er betydeligt svagere end på såvel Samsung Galaxy S8 som markedets øvrige topmobiler.

Det er ikke noget, du mærker, når du navigerer rundt i apps og menuer eller bruger den til almindelige dagligdags ting, men til spil og videoredigering skal du ikke forvente det store af den. Heller ikke på webhastigheden er mobilen særlig stærk.

Det pænt store batteri leverer en fin levetid. Du skal ikke være bekymret om at komme igennem en dag på en opladning.

Fuld af fine features

Du får rigtig mange af de velkendte Samsung features i A8, inklusiv Allways On-skærm, Knox og helt nye som eksempelvis Bixby-assistenten, der bliver bedre og bedre, men fortsat ikke kan tale dansk.

Galaxy A8 er således oplagt at overveje for den, der er glad for Samsung-mobiler, men ikke er parat til at smide pengene for en topmodel.

Har du ikke behov for høj ydelse eller det stærkeste bagkamera, men sætter til gengæld pris på godt design, lækker skærm og et fremragende selfie-kamera, så er Galaxy A8 som skræddersyet til dig.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job