Test: Sony PlayStation VR: Virtual reality på konsollen

Konsolspillerne skal heller ikke snydes for virtual reality. Sony har skabt PlayStation VR til deres populære PlayStation-konsol. Her er tale om helt ægte virtual reality, med mulighed for at bevæge sig rundt i en vis radius inde i spillet og foretage ting med dine hænder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Til at registrere dine bevægelser skal bruges et PlayStation-kamera og til at gøre ting med hænderne kræves et sæt Move-controllere. Intet af dette hører som udgangspunkt med til PlayStation VR. Det skal købes ved siden af.

Derfor er man hurtigt oppe i mange tusinde kroner for at en komplet VR-oplevelse på PlayStation (man kan godt spare Move-controllerne og bruge den almindelige PlayStation-controller i stedet, men det giver ikke samme oplevelse). Og her regner vi ikke prisen for selve konsollen og spillene med.

Men det fungerer rigtigt godt og er nemt at komme i gang med. Der skal forbindes nogle kabler – desværre er denne løsning heller ikke trådløs – men det er meget pædagogisk forklaret, så man ikke kan tage fejl. Dernæst skal man foretage en hurtig kalibrering, og så er man i gang.

Visuelt er den blandt de bedste løsninger. Den er næsten på højde med Vive. Brillerne er desuden behagelige og nemme at indstille, så du får et jævnt og stabilt billede.

Udvalget af VR-spil er konstant voksende, og mange er af ret høj kvalitet. Vi savner dog nogle spil, man kan fordybe sig i længere tid ad gangen. Mange er ret korte og har mest karakter af en udvidet demo. Og det har sandsynligvis noget at gøre med, at PlayStation VR – ligesom de andre løsninger – bliver en smule anstrengende at bruge i lang tid. Man er simpelthen mør efter en halv times tid. Men i den halve time morer man sig til gengæld også i stor stil.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S