Test: Sony PlayStation VR: Virtual reality på konsollen

Konsolspillerne skal heller ikke snydes for virtual reality. Sony har skabt PlayStation VR til deres populære PlayStation-konsol. Her er tale om helt ægte virtual reality, med mulighed for at bevæge sig rundt i en vis radius inde i spillet og foretage ting med dine hænder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Til at registrere dine bevægelser skal bruges et PlayStation-kamera og til at gøre ting med hænderne kræves et sæt Move-controllere. Intet af dette hører som udgangspunkt med til PlayStation VR. Det skal købes ved siden af.

Derfor er man hurtigt oppe i mange tusinde kroner for at en komplet VR-oplevelse på PlayStation (man kan godt spare Move-controllerne og bruge den almindelige PlayStation-controller i stedet, men det giver ikke samme oplevelse). Og her regner vi ikke prisen for selve konsollen og spillene med.

Men det fungerer rigtigt godt og er nemt at komme i gang med. Der skal forbindes nogle kabler – desværre er denne løsning heller ikke trådløs – men det er meget pædagogisk forklaret, så man ikke kan tage fejl. Dernæst skal man foretage en hurtig kalibrering, og så er man i gang.

Visuelt er den blandt de bedste løsninger. Den er næsten på højde med Vive. Brillerne er desuden behagelige og nemme at indstille, så du får et jævnt og stabilt billede.

Udvalget af VR-spil er konstant voksende, og mange er af ret høj kvalitet. Vi savner dog nogle spil, man kan fordybe sig i længere tid ad gangen. Mange er ret korte og har mest karakter af en udvidet demo. Og det har sandsynligvis noget at gøre med, at PlayStation VR – ligesom de andre løsninger – bliver en smule anstrengende at bruge i lang tid. Man er simpelthen mør efter en halv times tid. Men i den halve time morer man sig til gengæld også i stor stil.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos