Test: Sony PlayStation VR: Virtual reality på konsollen

Konsolspillerne skal heller ikke snydes for virtual reality. Sony har skabt PlayStation VR til deres populære PlayStation-konsol. Her er tale om helt ægte virtual reality, med mulighed for at bevæge sig rundt i en vis radius inde i spillet og foretage ting med dine hænder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Til at registrere dine bevægelser skal bruges et PlayStation-kamera og til at gøre ting med hænderne kræves et sæt Move-controllere. Intet af dette hører som udgangspunkt med til PlayStation VR. Det skal købes ved siden af.

Derfor er man hurtigt oppe i mange tusinde kroner for at en komplet VR-oplevelse på PlayStation (man kan godt spare Move-controllerne og bruge den almindelige PlayStation-controller i stedet, men det giver ikke samme oplevelse). Og her regner vi ikke prisen for selve konsollen og spillene med.

Men det fungerer rigtigt godt og er nemt at komme i gang med. Der skal forbindes nogle kabler – desværre er denne løsning heller ikke trådløs – men det er meget pædagogisk forklaret, så man ikke kan tage fejl. Dernæst skal man foretage en hurtig kalibrering, og så er man i gang.

Visuelt er den blandt de bedste løsninger. Den er næsten på højde med Vive. Brillerne er desuden behagelige og nemme at indstille, så du får et jævnt og stabilt billede.

Udvalget af VR-spil er konstant voksende, og mange er af ret høj kvalitet. Vi savner dog nogle spil, man kan fordybe sig i længere tid ad gangen. Mange er ret korte og har mest karakter af en udvidet demo. Og det har sandsynligvis noget at gøre med, at PlayStation VR – ligesom de andre løsninger – bliver en smule anstrengende at bruge i lang tid. Man er simpelthen mør efter en halv times tid. Men i den halve time morer man sig til gengæld også i stor stil.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S