Huawei stormer frem - salget af mobiler steget med 32 procent

Huawei kom ud af 2017 med et flot resultat. Teknologivirksomheden øgede overskuddet med 28%, mens salget af smartphones steg med 32% sammenlignet med året inden. Fremgangen skyldes i høj grad vækst i premium-segmentet og markant fremgang på de europæiske markeder - heriblandt Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Oven på et 2016 præget af investeringer kunne Huaweis forretningsenhed Consumer Business Group høste frugterne i 2017. Forretningsenheden, der sælger alt fra prisvindende smartphones og tablets til intelligente Wi-Fi-systemer og badevægte, solgte 153 millioner smartphones sidste år. Det resulterede i en omsætning på 36,4 milliarder USD svarende til en stigning på 32% sammenlignet med året inden. Koncernens samlede overskud steg med 28% og landede dermed på 7,3 milliarder USD i 2017.

Huawei har fået gennembrud i en række Europæiske lande, som er notorisk svære markeder. Udover Italien og Tyskland, så stormer Huawei også frem på det danske marked. På bare tre år er Huaweis markedsandele i Danmark gået fra 3,1% til 15%.

"Vi har solgt flere smartphones i 2017, end vi nogensinde har gjort i Danmark. Det er vi lykkedes med, fordi vi kender brugernes behov og investerer kraftigt i innovation og design. Samtidig har vi fået endnu bedre fat i highend-markedet," fortæller Marie Dam Feldborg, der er Senior Marketing Manager hos Huawei Danmark, og fortsætter:

"Særligt vores P- og Mate-serier er populære blandt de danske forbrugere, der har høje forventninger til både kvalitet og design. I januar og februar i år var Mate 10 Lite den bedst sælgende smartphone hos Telia, mens Huawei P10 var bedst sælgende hos TDC i januar."

Alene i 2017 blev der solgt flere end 20 millioner Huawei P10 og Huawei Mate 9 og Mate 9 Pro smartphones på verdensplan.

Større kendskab til brandet

Huawei, der har hovedsæde i Shenzhen i Kina, er for alvor kommet på verdenskortet inden for de seneste år. Huaweis globale brand-kendskab er steget fra 81% i 2016 til 86% i 2017, og kigger man uden for Kinas grænser, er teknologivirksomhedens brand-kendskab steget fra 64% til 74% i samme periode.

Derudover er Huaweis smartphones også kommet på radaren hos flere forbrugere i Europa, eksempelvis i Danmark, Tyskland, Finland, Spanien og Italien, hvor både markedsandele og brand-omdømme er steget markant. I flere af disse lande rangerer Huawei som nummer to over brands, forbrugerne overvejer at købe.

Nøgletal

• I 2017 omsatte Huawei-koncernen for 92,5 milliarder USD, som svarer til en stigning på 15,7% sammenlignet med 2016.
• I 2017 havde Huawei et overskud på 7,3 milliarder USD, som svarer til en stigning på 28,1% sammenlignet med 2016.
• I 2017 solgte Huawei Consumer Business Group 153 millioner smartphones. Det resulterede i en omsætning på 36,4 milliarder USD svarende til en stigning på 31,9% sammenlignet med året inden.
• Huaweis globale brand awareness er steget fra 81% i 2016 til 86% i 2017. Udenfor Kina er Huaweis brand awareness steget fra 64% til 74%.
• Ifølge GfK er Huaweis andel i highend-markedet (600 USD og derover) steget fra 3,4% i december 2016 til 8,4% i december 2017.

Csis Security Group A/S

Content Marketing Manager & Strategist

Uspecificeret arbejdssted

KMD A/S

BI Enterprise Architect

Midtjylland

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S