Prisvenlig NAS med stor kapacitet og stærke features

Qnap TS-328 RAID 5 har plads til tre diske, mulighed for raid 5 konfiguration og et godt udvalg af funktioner til backup, streaming og deling af data. Prisen er ret overkommelig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TS-328 er den første quad-core 3-bay NAS, der giver mulighed for at bygge en raid 5 konfiguration med kun tre drev. Det optimerer lagerkapaciteten og giver samtidig højere ydelse og stærkere databeskyttelse.

Den nye NAS understøtter også snapshots, så man hurtigt kan gendanne data hvis de ved et uheld slettes eller man udsættes for ransomware.

God ydelse

TS-328 får sine kræfter fra en Realtek RTD1296 quad-core 1.4 GHz processor med 2GB DDR4 ram og byder på to 1GbE-porte med SATA 6Gb/s, så du får op til 225 MB/s læse/skrivehastigheder.

Med H.264/H.265 hardware decoding og real-time transcoding kan TS-328 konverterer video til universelle filformater, som kan afspilles flydende på mobile enheder. QVHelper, Qmedia og Video HD giver brugeren mulighed for nemt at streame medieindhold til enheder både indenfor og udenfor hjemmets vægge.

Alsidig software

Brugeren får glæde af QTS 4.3.4, det nyeste operativsystem fra Qnap, som blandt andet giver mulighed for at se og tage backup af indholdet på mobile enheder direkte til TS-328 ved at plugge dem i USB-porten.

Det indbyggede App Center byder på applikationer som IFTTT Agent og Qfiling, der hjælper med at automatisere enheder, samt Qsirch, som gør det nemt at finde indhold på dine diske. Qsync og Hybrid Backup Sync hjælper med fildeling og synkronisering, mens Qphoto gemmer de videoer og foto du optager med din smartphone direkte til TS-328.

Fine tilslutningsmuligheder

Tilslutninger inkluderer 2x Gigabit RJ45 LAN porte, 1x USB 3.0 port, 2 x USB 2.0 porte. Der er desuden indbygget højttaler.

Qnap TS-328 er i handlen nu til en pris på cirka 2.100 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job