Test: Podspeakers MicroPod Bluetooth MKII: Stilikonet skuffer

De danskdesignede Podspeakers er måske nogle af de mest ikoniske højttalere overhovedet. Du kender dem garanteret fra smarte cafeer eller fra din stilbevidste ven. Nu er de runde højttalere kommet ned i kompakt format med trådløs forbindelse og indbygget batteri.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fungerer således som transportable højttalere, du tager med dig. Dog er de hverken vandtætte eller stødsikre som mange af konkurrenterne, så vi ville tøve med at tage dem med på festival. Der er god fylde i lyden, men vi var ærlig talt lidt skuffede over, hvor sammenklemt musikken lød, og hvordan detaljerne havde det med at drukne.

Kobler du to MicroPods sammen i et stereopar, bliver lydbilledet større og oplevelsen generelt bedre, men sammenkoblingen var svær at foretage (vi måtte prøve mange gange, før det lykkedes), og så kommer du altså op i tre tusind kroner, når du investerer i to styk.

Man kan få enkeltstående stereohøjttalere, der lyder væsentligt bedre til den pris. MicroPods er dog virkelig lækre at se på og solidt bygget, så hvis det er det, der vejer højest i dine prioriteringer, er der al mulig god gund til at vælge disse.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect