Test: Podspeakers MicroPod Bluetooth MKII: Stilikonet skuffer

De danskdesignede Podspeakers er måske nogle af de mest ikoniske højttalere overhovedet. Du kender dem garanteret fra smarte cafeer eller fra din stilbevidste ven. Nu er de runde højttalere kommet ned i kompakt format med trådløs forbindelse og indbygget batteri.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fungerer således som transportable højttalere, du tager med dig. Dog er de hverken vandtætte eller stødsikre som mange af konkurrenterne, så vi ville tøve med at tage dem med på festival. Der er god fylde i lyden, men vi var ærlig talt lidt skuffede over, hvor sammenklemt musikken lød, og hvordan detaljerne havde det med at drukne.

Kobler du to MicroPods sammen i et stereopar, bliver lydbilledet større og oplevelsen generelt bedre, men sammenkoblingen var svær at foretage (vi måtte prøve mange gange, før det lykkedes), og så kommer du altså op i tre tusind kroner, når du investerer i to styk.

Man kan få enkeltstående stereohøjttalere, der lyder væsentligt bedre til den pris. MicroPods er dog virkelig lækre at se på og solidt bygget, så hvis det er det, der vejer højest i dine prioriteringer, er der al mulig god gund til at vælge disse.

Læses lige nu

    Annonce

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec