Spar masser af penge: Her er ugens bedste køb

Der er rigtig gode penge at spare på en lækker smartphone, helt trådløse in-ears og flere andre gode gadgets. Vi har fundet ugens bedste køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er en god ide at holde godt øje med priserne, når man køber gadgets. For de falder typisk ret hurtigt, og der kan være stor forskel på priserne i de forskellige butikker. Vi har gjort arbejdet for dig og fundet fem stærke køb i denne uge.

Supermobil i mellemklassen

En god smartphone behøver ikke være vanvittig dyr. Mobiler i mellemklassen er blevet så gode, at de færreste brugere vil føle nogen mangler. Galaxy A8 har mange af de samme features som Samsungs bedste mobiler, og derudover et selfiekamera i en klasse for sig. Alt om DATA var begejstrede for den - læs anmeldelsen af Samsung Galaxy A8 her.

Prisen var 3.899 kroner, da den kom på markedet, men der er over tusind kroner at spare på den nu - se prisen på Samsung Galaxy A8 her.

Samsung Galaxy A8. Samsung Galaxy A8.

Helt trådløse og fulde af funktioner

Vil du lytte til musik på farten, behøver du ikke andet end at par små øredutter, du propper direkte i ørene. De nyeste in-ears er helt trådløse, så der hverken er ledning mellem øredutterne eller ned til telefonen. Sony WF-1000X er endda også fulde af smarte teknologier som aktiv støjreduktion, automatisk tilpasning af lyden til din brugssituationen og meget andet. De fik en fin anmeldelse hos Datatid - læs anmeldelsen af Sony WF-1000X her.

De kom på markedet til 1.999 kroner, men prisen er faldet til næsten det halve nu - se prisen på Sony WF-1000X her.

Sony WF-1000X. Sony WF-1000X.

Ergonomisk mus

En god mus er svær at undvære, hvis du arbejder dagligt ved computeren. Vil du undgå museskader er det vigtigt, at den er ergonomisk designet, så den ikke belaster hånden for meget. Det er Logitech MX Ergo, som er skabt i et nytænkende design, der gør den behagelig at bruge mange timer af gangen. Den fik stor ros hos Alt om DATA - læs anmeldelsen af Logitech MX Ergo her.

Prisen var 1.199 kroner, da den kom på markedet, men den er faldet en del nu - se prisen på Logitech MX Ergo her.

Logitech MX Ergo Wireless. Logitech MX Ergo Wireless.

Lækker skærm med flot billede

En god skærm er ligeledes svær at leve uden, især hvis du arbejder med en stationær computer. Dell S2718D vandt Datatids test af skærme, forbi den giver en perfekt kombination af lækker byggekvalitet og fremragende billedgengivelse - læs anmeldelsen af Dell S2718D her. 

Den kom i butikkerne med en vejledende pris på 4.258 kroner, men der er næsten tusind kroner at spare på den nu - se prisen på Dell S2718D her.

Dell S2718D. Dell S2718D.

Smart ur i klassisk design

Vil du gerne have et smartwatch, men har holdt igen på grund af designet, så er Kronaby Sekel måske det du har ventet på. Her får du et lækkert herreur i klassisk design, som gemmer på smarte funktioner, som notifikationer fra mobilen, musikstyring og meget andet. Alt om DATA synes rigtig godt om det - læs anmeldelsen af Kronaby Sekel her.

Uret kostede oprindeligt 3590 kroner, men der er gode penge at spare på det nu - se prisen på Kronaby Sekel her.

Kronaby Sekel. Kronaby Sekel.
Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec