Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Nu kan du kæmpe mod vennerne i virtuel lyssværd-kamp

Lenovos Star Wars headset understøtter nu multiplayer, så man kan kæmpe mod hinanden i det virtuelle Star Wars univers.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med Star Wars: Jedi Challenges kan man komme helt ind i Star Wars universet og kæmpe med lyssværd mod onde Jedis samt udfordre sig selv i andre Star Wars lege.

Headsettet kom på markedet sidste år, og der er allerede kommet én stor inholdsopdatering til det tidligere i år. Nu kommer der endnu én. 

Kæmp mod vennerne

En lokal multiplayer mode gør, at to spillere kan kæmpe mod hinanden i lyssværdkampe. Begge skal være udstyret med det smartphone-drevne Lenovo Mirage AR-headset, lyssværd-controller, beacon-sporing og en kompatibel smartphone. Med den markante prisreduktion, der skete for nylig, er AR-pakken dog også blevet betydeligt mere overkommeligt at anskaffe. Den vejledende pris er nu 999 kroner.

"Lightsaber Versus Mode" er en gratis indholdsopdatering til det smartphone-drevne Augmented Reality-spil fra Lenovo og Disney. Den er tilgængelig i Star Wars: Jedi Challenges mobil-appen, som kan downloades via App Store og Google Play.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere