AOC lancerer ny transportabel USB-C skærm

Har du et arbejde eller en livsstil som gør, at du altid er på farten og har brug for en ekstra skærm til din bærbar computer? Så er AOCs nye bærbare skærm en oplagt løsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 Bag det velklingende navn, I1601FWUX, møder man en 15.6” IPS-skærm med Full HD-opløsning (1920 x 1080 pixels). Det smarte cover, som beskytter skærmen, kan også bruges som holder, og skærmen kan placeres både horisontalt og vertikalt. Derudover kan den indbyggede auto-pivot funktion rotere skrivebordet så det passer til skærmens placering.

Skærmen har AOCs Low Blue Light mode, som reducerer potentielt skadeligt blåt lys, forebygger træthed i øjnene og giver et behageligt brug hele dagen og natten, takket være 220 cd/m² lysstyrke. Responstiden er på 5 ms GtG.

Ét stik til det hele

I1601FWUX anvender USB type C-teknologi både til at tilkoble strøm og computer. USB-C indgangen understøtter også DisplayPort, som sørger for høj billedkvalitet.

Derudover er strømforbindelsen samlet i ét kabel, som hjælper til at holde orden, og gør skærmen let at transportere. 

AOC I1601FWUX har USB C-indgang, der bruges til både opladning og billedforbindelse. AOC I1601FWUX har USB C-indgang, der bruges til både opladning og billedforbindelse.

Nem at tage med

Med en tykkelse på 8,5 mm og en vægt på 800 gram passer skærm til de fleste tasker og er let at have med på farten. 

Det medfølgende cover beskytter skærmen, når den ikke benyttes og transporteres rundt.

AOC I1601FWUX skærmen forventes at være tilgængelig i butikkerne fra maj 2018 til en vejledende pris på 1699 kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job