Test: Acer Swift 5 SF5-14-52T-580N: Testens letteste computer

Kampvægten er sølle 970 gram, men alligevel får du god ydelse og 14”-skærm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Acer Swift er et fremragende eksempel på, at du ikke behøver gå ned på features og kræfter, blot fordi du vælger en ultralet bærbar. Swift 5 vejer sølle 970 gram og har alligevel en 14”-skærm. Formfaktoren er som en 13”-maskine, men du får alle de tilslutninger, du har behov for – herunder også HDMI-udgang og USB-ditto i fuld størrelse. Det eneste, vi mangler, er et Ethernet-stik. Her får du brug for en adapter på den trods alt ret tynde sag.

Det positive ved Swift 5 er, at den ikke virker som en computer, hvor man har været nødt til at gå på kompromis for at opnå lav vægt og kompakt design. Når du arbejder på den, opleves den gedigen og som en ganske normal bærbar computer. Der er få hundrede gram op til konkurrenterne i denne test, men det er altså ikke noget, der er mærkbart, når du flytter rundt på maskinen.

Den føles fjerlet. Vægten er også godt fordelt. Der er god balance i maskinen. Så den vælter ikke bagover, blot fordi den er let. Der er tyngde nok i bunden ved tastaturet, og det gør en stor forskel i praksis.

Skærmen står tydeligt og klart, men ikke med den dybde og glød, som du finder hos den dyre Dell eller den billigere Lenovo. Skærmbilledet står dog skarpt og fint detaljeret. Det gælder også, hvis du ser film. Der er endda blevet plads til Dolby-lyd i den lille maskine. De indbyggede højttalere er godt nok ikke så meget bevendt, men lydchippen fungerer fint med et sæt eksterne højttalere.

Under chassiset finder du teknologi, der minder meget om de øvrige i testen, og vores kontrolmålinger og afprøvningen generelt viser da også, at Acer er en fremragende maskine til hverdagsopgaver – herunder også underholdning og multimedie, for eksempel filmoplevelser i toget eller flyet. Vi noterer også, at antenneforbindelsen til det trådløse netværk er god og hurtig.

Acer Swift 5 er på mange måder en meget anbefalelsesværdig maskine – især hvis vægt betyder meget. Den er lige dyr nok til at tage en pris i denne test, men det er klart en maskine, vi mener du bør tjekke ud inden dit endelige valg.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS