Nu kan du logge på NemID uden papkort - hent den nye nøgleapp

Nu behøver du ikke længere det lille papkort for at logge på NemID. En ny nøgleapp giver dig NemID-koderne direkte på mobilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"NemID" har altid virket som en lidt mærkværdig betegnelse for et system, der i virkeligheden er ret besværligt. Med tiden har de fleste danskere nok vænnet sig til det lille papkort med koder, som er nødvendigt for at logge på netbank og andre tjenester med følsomme personlige oplysninger, men nu kan vi endelig se en lidt nemmere fremtid i møde. 

En ny mobil-app gør det muligt at hente koderne uden behov for et fysisk nøglekort.

Den nye "NemID nøgleapp" ligger klar til både Android-mobiler og iPhone i Google Play og App Store. 

Du kan anvende NemID nøgleapp alle de steder, du normalt anvender NemID, men den skal ikke ses som en erstatning for det fysiske nøglekort. Den er et supplement, der gør det nemmere for brugeren at få adgang til sine tjenester på farten. Begge løsninger vil fungere sideløbende, så hvis man eksempelvis ikke kan få adgang til mobilen, så kan du stadig bruge papkortet. 

Finans Danmark giver nogle gode råd til sikkerheden, når du bruger den nye NemID nøgleapp:  

• Kontroller, at det er den rigtige nøgleapp, du installerer (udbyder er enettet A/S).
• Beskyt altid den mobile enhed med kode eller Touch ID/FaceID – dvs. ud over adgangskoden til NemID nøgleapp.
• Del aldrig dine adgangskoder med andre.
• Root/jailbreak aldrig den mobile enhed (dvs. slå ikke sikkerhedssystemet i smartphone og tablet fra). NemID nøgleapp er beskyttet med sikkerhedstiltag for at reducere risikoen for, at nøgleappen eksekveres på rootede og jailbroken devices.
• NemID nøgleapp er personlig og skal derfor ikke installeres på en enhed, du deler med andre.
• Gem dit NemID nøglekort – du skal bruge det, hvis du på et tidspunkt skal aktivere en ny NemID nøgleapp, og du ikke har en aktiv NemID nøgleapp i forvejen.

Se en præsentation af NemID nøgleapp her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=qJxCjfpIBDs&feature=youtu.be"]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos