Retro-kamera med optisk søger

Polaroids klassiske og populære instant-kamera får nu optisk søger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De sidste par år har der været en stigende interesse for instant-kameraer og deres karakteristiske retro-fotos. Den trend følger Polaroid med en ny lancering af OneStep 2 VF. Det nye kamera er baseret på den originale Polaroid OneStep tilbage fra 1977.

I modsætning til forgængeren Onestep 2, der blev lanceret sidste år, kan OneStep 2 VF prale med en View Finder – eller på dansk søger. Det betyder, at du via den nye optiske søger bedre kan indfange dine fotos.

OneStep 2 VF har derudover fast fokusering, så du kan få skarpe fotos (og de uundværlige selfies) fra omkring 60 cm og opefter. Der er også indbygget flash, selvudløser og fuldautomatisk eksponering. Kameraet kan oplades via USB.

Polaroid OneStep 2 VF skulle være på markedet nu i hvid eller grafitgrå til en pris på 749 kroner. Dertil kommer der to nye Limited Edition film ved navn Ice Cream Limited Edition, der er en blanding af lækre, pastelfarvede rammer samt Tropics Limited Edition, der er en samling af rammer med tropisk inspiration. De nye film koster 169 kroner.

 

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest