Retro-kamera med optisk søger

Polaroids klassiske og populære instant-kamera får nu optisk søger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De sidste par år har der været en stigende interesse for instant-kameraer og deres karakteristiske retro-fotos. Den trend følger Polaroid med en ny lancering af OneStep 2 VF. Det nye kamera er baseret på den originale Polaroid OneStep tilbage fra 1977.

I modsætning til forgængeren Onestep 2, der blev lanceret sidste år, kan OneStep 2 VF prale med en View Finder – eller på dansk søger. Det betyder, at du via den nye optiske søger bedre kan indfange dine fotos.

OneStep 2 VF har derudover fast fokusering, så du kan få skarpe fotos (og de uundværlige selfies) fra omkring 60 cm og opefter. Der er også indbygget flash, selvudløser og fuldautomatisk eksponering. Kameraet kan oplades via USB.

Polaroid OneStep 2 VF skulle være på markedet nu i hvid eller grafitgrå til en pris på 749 kroner. Dertil kommer der to nye Limited Edition film ved navn Ice Cream Limited Edition, der er en blanding af lækre, pastelfarvede rammer samt Tropics Limited Edition, der er en samling af rammer med tropisk inspiration. De nye film koster 169 kroner.

 

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS