Retro-kamera med optisk søger

Polaroids klassiske og populære instant-kamera får nu optisk søger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De sidste par år har der været en stigende interesse for instant-kameraer og deres karakteristiske retro-fotos. Den trend følger Polaroid med en ny lancering af OneStep 2 VF. Det nye kamera er baseret på den originale Polaroid OneStep tilbage fra 1977.

I modsætning til forgængeren Onestep 2, der blev lanceret sidste år, kan OneStep 2 VF prale med en View Finder – eller på dansk søger. Det betyder, at du via den nye optiske søger bedre kan indfange dine fotos.

OneStep 2 VF har derudover fast fokusering, så du kan få skarpe fotos (og de uundværlige selfies) fra omkring 60 cm og opefter. Der er også indbygget flash, selvudløser og fuldautomatisk eksponering. Kameraet kan oplades via USB.

Polaroid OneStep 2 VF skulle være på markedet nu i hvid eller grafitgrå til en pris på 749 kroner. Dertil kommer der to nye Limited Edition film ved navn Ice Cream Limited Edition, der er en blanding af lækre, pastelfarvede rammer samt Tropics Limited Edition, der er en samling af rammer med tropisk inspiration. De nye film koster 169 kroner.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems