Test: D-Link AC2600 (DIR-882): Billig og langtrækkende

Denne router tilhører AC2600-klassen og er dermed testens højest specificerede model. Hvordan klarer den sig i praksis?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

D-Link er velkendt blandt gamere for nogle voldsomt store og meget frækt udseende routere, men firmaet tilbyder også et bredt udvalg af mere jordnære modeller, heriblandt AC2600, der er ny i Danmark og kan købes i flere onlinebutikker for lige omkring 900 kroner.

Mens vi venter på den næste Wi-Fi-standard, trækker ingeniørerne stadig mere ud af den efterhånden gennemprøvede 802.11ac-klasse. D-Link lover en teoretisk båndbredde på hele 2,6 Gbps AC2600, hvad der er flot for en dual-band router, fordelt på 800 Mbps i det lave 2,4 GHz-frekvensbånd og 1,733 Gbps ved 5 GHz.

Det ikke specielt ophidsende designede kabinet domineres af fire solide, fastmonterede antenner, og routerens MU-MIMO (Multi-User, Multiple Input/Multiple Output) konfiguration gør det muligt at kommunikere med kompatible fire enheder samtidigt. Bemærk det lille ord ”kompatible” – udvalget af smartphones og tablets med MU-MIMO er stadig yderst begrænset.

Ligesom de to andre routere i denne test er D-Links udstyret med Smart Connect – og er enig med Netgear og TP-Link om at bruge denne betegnelse. Stort!

Smart Connect betyder, at en bruger ikke skal sætte sig ind i 2,4- kontra 5 GHz-problematikken. Hvis en smartphone kan arbejde på begge frekvensbånd, hvad de fleste nye modeller kan, sørger routeren for at vælge den bedste opkobling.

Og hvis man er uenig med AC2600, er det forholdsvis enkelt at gå ind i indstillingsmenuen, deaktivere Smart Connect og give frekvensbånde-ne forskellige navne (SSID).

Normalt er vi tilhængere af at bruge så mange som muligt af en routers standardindstillinger. Hvis en hidsig gamer vil være sikker på maksimal båndbredde til sin hobby, kan det dog være smart at pille ved QoS (Quality of Service) parametrene. Så kan man sikre sig mod, at en anden i hjemmet stjæler kapacitet ved f.eks. at streame 4K-video fra Netflix.

Hvis man har en USB-harddisk til overs, kan man sætte den til routeren og gøre den til en DLNA-kompatibel medieserver. Det vil sige, at den bortset fra sikkerhedsfunktionerne kan komme til at fungere som en NAS.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job