3 skruer op for festen på Roskilde Festival

3GAME sørger for, at opvarmningsdagene bliver fyldt med sportsevents sammen med kendte fodboldspillere, fest med de bedste danske DJ’s og som noget helt nyt - en dansekonkurrence, hvor alle kan være med.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når hegnet væltes på Roskilde Festival 2018, og spændte festivalgæster strømmer hen over marken, er 3 endnu en gang med som eksklusiv partner. Det betyder et toptunet netværk, førstehjælp til mobilen, lounge-møbler og 3Reload-boder med gratis opladning og en masse nye sociale aktiviteter. Som noget helt nyt indtager 3 for første gang området Game-området, som rykker fra WEST til EAST under navnet 3GAME. Det sker i samarbejde med ngo’en GAME, der arrangerer gadeidræt i udsatte boligområder.

Underholdning for alle

I 3GAME kan festivalgæster i opvarmningsdagene underholde sig med forskellige turneringer og konkurrencer, hvor alle kan være med. Fodbold, streetbasketball, beachvolley og panna er nogle af de aktiviteter, 3GAME byder på. Derudover vil festivalgæsterne kunne opleve celebrity wheelchair basket med blandt andre Wafande og Erika Jane samt årets fodboldkamp, hvor en række professionelle fodboldspillere møder Danmarks hjemløselandshold. Årets helt store konkurrence er 3DANCEOFF, hvor ngo’en Turning Tables og kendte danske DJ’s står for musikken, mens festivalgæster kan deltage i danseworkshops og battles om fede præmier.

”Vi er igen på Roskilde under konceptet ’ingen fest uden’ – og i år er tanken, at vi udover at levere en god netværksoplevelse og opladning til alle mens festivalen står på, så vil vi også skabe mindeværdige oplevelser for de mange gæster, som ligger på teltpladsen, dagene inden musikken begynder. I samarbejde med GAME ønsker vi at omfavne mangfoldigheden på Roskilde Festival og skabe nye fællesskaber gennem sport, dans og bevægelse. Fokus er, at alle skal kunne være med i 3GAME”, siger Frederik Grønlund Scholten, Head of Marketing & CRM hos 3.

”Samarbejdet mellem 3 og GAME på årets Roskilde Festival er på mange måder et perfekt match. GAME er en gadeidrætsorganisation, som arrangerer åbne træninger i streetbasket, gadefodbold, dans og street fit i udsatte boligområder over hele Danmark. Hele budskabet er, at flere skal med i fællesskaber og bevægelse. Det går hånd i hånd med 3’s ambition om at støtte gode initiativer og ville give festivalgæsterne endnu bedre oplevelser sammen – og på årets Roskilde Festival er formålet gennem sport at skabe flere positive fællesskaber.”, siger Ida Brix, kommunikationschef i GAME.

Netværket skal spille max

Udover åbningen af 3GAME sikrer 3 vanen tro, at det fortsat voksende dataforbrug har de mest optimale vilkår. Kunder hos teleselskabet 3 brugte i 2017 tilsammen 51,5 TB data, hvilket er 30% mere end i 2016. Fra 2015 til 2016 steg forbruget med hele 65%. 3 forventer en markant stigning igen i år og har derfor opgraderet netværket yderligere for at sikre dækningen. 3 har i år 15 mastepositioner på og omkring camping- og festivalpladsen. Der er nemlig kommet en ekstra mast ved Workers Lounge, hvor der forventes at komme tryk på, når festivalen starter.

”Det er vores fornemmeste opgave at opgradere nettet, så brugerne får den ultimative oplevelse. Folk uploader billeder og videoer som aldrig før, og så er telefonen jo efterhånden blevet en livslinje til festivaler. Vi oplever en massiv stigning i dataforbruget på festivaler, og det betyder, at vi hvert år opgraderer og tuner vores udstyr og netværk”, siger Stefan Ring, 3’s netværksansvarlige på Roskilde Festival.

#IngenFestUden strøm

Igen i år tilbyder 3 gratis mobilopladning i 12 opladningsstande (Reloadboder) og 13 loungemøbler med indbyggede stik til opladning på festivalpladsen. Alle loungemøbler, Reloadboder samt 3’s store Reload-stand i Trade Zone er udstyret med opladere, der kan levere ’fast charging’. Fast charging betyder, at de første 60 % af batteriet på telefonen lades op på kun 30 minutter – så festivalgæster hurtigt kan komme tilbage til musikken.

Nødstedte mobilbrugere kan desuden komme forbi 3’s repair team i 3’s Reload-stand og få hjælp, hvis de har mistet deres telefon, eller den er gået i stykker.

Om 3GAME:

3GAME ligger ved City Centre East (L).

Der vil være:
• YOGA
• FODBOLD, VOLLEY, STREETBASKET TURNERINGER
• PANNA og SLACKLINE
• SHOWKAMPE
• MUSIK FRA TURNING TABLES
• 3DANCEOFF
• FEDE PRÆMIER (BLANDT ANDET BILLETTER TIL RF19, HØJTALER FRA LIBRATONE MV).
• OPLADNING I LOUNGEMØBLER
SHOWKAMPE

Mandag kl. 13.00 – 14.00 møder en række professionelle fodboldspillere ’Ombold’, også kendt som hjemløselandsholdet.

Spillere som Patrik Mtaliga, Francis Dickoh, Morten Nordstrand, Simon Richter og Jonathan Richter vil indtage banen mod Ombolds landhold.

Dommeren vil være Frida Mia Klarlund Nielsen (første kvindelige dommer i divisionskampe for herrer).

Tirsdag kl. 13.00-14.00 vil der være wheelchair challenge – wheelchair 3x3 basketball, hvor Danmarks bedste wheelchair-hold ’Stevnsgade Lowriders’ inkl. Jonathan Richter møder et hold celebrities. Holdet med celebrities består blandet andet af Wafande, Annelise, Ericka Jane, Eagger, Tue Blædel og Anders Stjernholm.

3DANCEOFF

3DANCEOFF vil foregå søndag, mandag og tirsdag fra kl. 18.00-19.30. Alle kan stille op og deltage i konkurrencen, hvor det er alle mod alle. Først er der workshop, hvor festivalgæster kan lære fede moves og bagefter starter 3DANCEOFF, hvor Pelle fra P3, Simon Jul og danseinstruktør Brice aka Professor Lock sammen med publikum løbende finder de sejeste dansere. Dette sker til musik fra et fedt DJ lineup med blandt andre Eloq, Emil Lange, Dokkedal og Princess T. Hver aften har sit eget tema. Søndag lægges der ud med havefest trap og samba hits. Mandag står den på soul og hiphop, og tirsdag sluttes af med dancehall og reggae. 1, 2, 3GAME.

Politiets Efterretningstjeneste

DevOps Softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S