VM 2018: Din telefon kan ruinere dig i Rusland

Priserne pr megabyte ligger på helt op til 115 kroner, så sørg for at have tjek på dit abonnement, hvis du streamer på din fodboldtur til Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun Danmarks fodboldære, der er på spil i Rusland, det kan potentielt også være din privatøkonomi. I hvert fald, hvis du bruger mobilen til at gå på nettet, og du ikke har en god roaming-aftale med din teleudbyder.

I Rusland er der nemlig ikke fri roaming som i EU. Kun hvis du har 3 som din udbyder, slipper du for at betale ekstra for gå på nettet i Rusland. Og det kan være betydelige summer, der er tale om.

Over hundrede kroners forskel pr megabyte

Telmore er klart billigst med 3,99 kroner pr megabyte, mens du må slippe svimlende 115 kroner pr magebyte hos 1Unotel og COOP Mobil.

Samlino.dk har sammenlignet priserne hos de danske teleselskaber:

1Unotel: 115 kroner pr. MB data

COOP mobil: 115 kroner pr. MB data

Lebara: 105 kroner pr. MB data

Telenor: 110 kroner pr. MB data

OiSTER: 75 kroner pr. MB data

Telia: 29,78 kroner pr. MB data

Telmore: 3,99 kroner pr. MB data

3: 0 kroner pr. MB data

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS