VM 2018: Din telefon kan ruinere dig i Rusland

Priserne pr megabyte ligger på helt op til 115 kroner, så sørg for at have tjek på dit abonnement, hvis du streamer på din fodboldtur til Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun Danmarks fodboldære, der er på spil i Rusland, det kan potentielt også være din privatøkonomi. I hvert fald, hvis du bruger mobilen til at gå på nettet, og du ikke har en god roaming-aftale med din teleudbyder.

I Rusland er der nemlig ikke fri roaming som i EU. Kun hvis du har 3 som din udbyder, slipper du for at betale ekstra for gå på nettet i Rusland. Og det kan være betydelige summer, der er tale om.

Over hundrede kroners forskel pr megabyte

Telmore er klart billigst med 3,99 kroner pr megabyte, mens du må slippe svimlende 115 kroner pr magebyte hos 1Unotel og COOP Mobil.

Samlino.dk har sammenlignet priserne hos de danske teleselskaber:

1Unotel: 115 kroner pr. MB data

COOP mobil: 115 kroner pr. MB data

Lebara: 105 kroner pr. MB data

Telenor: 110 kroner pr. MB data

OiSTER: 75 kroner pr. MB data

Telia: 29,78 kroner pr. MB data

Telmore: 3,99 kroner pr. MB data

3: 0 kroner pr. MB data

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job