VM 2018: Din telefon kan ruinere dig i Rusland

Priserne pr megabyte ligger på helt op til 115 kroner, så sørg for at have tjek på dit abonnement, hvis du streamer på din fodboldtur til Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun Danmarks fodboldære, der er på spil i Rusland, det kan potentielt også være din privatøkonomi. I hvert fald, hvis du bruger mobilen til at gå på nettet, og du ikke har en god roaming-aftale med din teleudbyder.

I Rusland er der nemlig ikke fri roaming som i EU. Kun hvis du har 3 som din udbyder, slipper du for at betale ekstra for gå på nettet i Rusland. Og det kan være betydelige summer, der er tale om.

Over hundrede kroners forskel pr megabyte

Telmore er klart billigst med 3,99 kroner pr megabyte, mens du må slippe svimlende 115 kroner pr magebyte hos 1Unotel og COOP Mobil.

Samlino.dk har sammenlignet priserne hos de danske teleselskaber:

1Unotel: 115 kroner pr. MB data

COOP mobil: 115 kroner pr. MB data

Lebara: 105 kroner pr. MB data

Telenor: 110 kroner pr. MB data

OiSTER: 75 kroner pr. MB data

Telia: 29,78 kroner pr. MB data

Telmore: 3,99 kroner pr. MB data

3: 0 kroner pr. MB data

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S