Sony klar med helt ny type headset

Xperia Ear Duo er et "open ear" headset, der skaber lyden bag dit øre, så du samtidig kan lytte frit til omgivelserne omkring dig. Der er desuden indbygget assistent, som giver dig relevante informationer .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Xperia Ear Duo og er det første trådløse ’open-ear’-stereoheadset med Dual Listening - - et design, der giver dig mulighed for samtidig at lytte til musik og modtage beskeder, mens du uforstyrret lytter til verden omkring dig.

Teknikken Spatial Acoustic Conductor, der er udviklet af Sony’s R&D-progam for ny teknologi, gør det muligt at skabe lyden bag øret og derefter overføre lyden direkte til øret. Den specielt designede ringstøtte omgiver øregangen, så det du lytter til problemfrit kan blandes med lyden fra omgivelserne.

Lydstyrken justeres automatisk i forhold til lydmiljøet omkring dig, og Clear Phase-teknologien eliminerer lydspredningen for at give en krystalklar lytteoplevelse.

"I øjeblikket ser vi en stærk udvikling af digitale taleassistenter, og den åbne løsning med Xperia Ear Duo giver øgede muligheder for disse funktioner i alle situationer," siger Morten Johansen, der er Marketing Manager i Danmark for Sony Mobile Communications.

Smart hjælp, når du har brug for det

Med kraften i Sony’s energieffektive chip CXD5602 og en sofistikeret multisensorplatform kan den intelligente Daily Assist-funktion identificere tid, placering og planlagte aktiviteter. Alt sammen for at kunne tilbyde relevant information hele dagen - minde dig om mødetider og prognoser eller opsummere de seneste nyheder

Du skal bare skifte mellem musik, samtale, nyheder og andet uden at røre en knap. De avancerede sensorer i Xperia Ear Duo gør det muligt at interagere med enheden via både hovedbevægelser og talestyring. Besvar eller afvis indkommende opkald ved at ryste på eller nikke med hovedet - eller ved at bruge muligheden for stemmegenkendelsesteknologi til at sende beskeder eller tænde for musikken. Fire indbyggede mikrofoner isolerer din stemme og bortfiltrerer lyden fra omgivelserne, så du nemt kan oprette forbindelse til tjenester som Google eller Siri.

Følelsen af frihed

Med et helt trådløst design i slidstærkt rustfrit stål og en innovativ struktur, som er designet til at være behagelig, giver Xperia Ear Duo en naturlig lytteoplevelse. Ringeholderen er lavet af blødt materiale og leveres i tre størrelser. IPX2 splash protection giver dig mulighed for at bære Xperia Ear Duo hele dagen hver dag.

Du kan nyde op til fire timers lytning på en enkelt opladning, og det kompakte etui har nok kapacitet til at oplade headsettet op til tre gange. Og så kan du endda lytte en time efter kun syv minutters opladning.

Xperia Ear Duo har en vejledende pris på 2.499 kroner og kan nu købes hos udvalgte forhandlere.

 
Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen