Sony klar med helt ny type headset

Xperia Ear Duo er et "open ear" headset, der skaber lyden bag dit øre, så du samtidig kan lytte frit til omgivelserne omkring dig. Der er desuden indbygget assistent, som giver dig relevante informationer .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Xperia Ear Duo og er det første trådløse ’open-ear’-stereoheadset med Dual Listening - - et design, der giver dig mulighed for samtidig at lytte til musik og modtage beskeder, mens du uforstyrret lytter til verden omkring dig.

Teknikken Spatial Acoustic Conductor, der er udviklet af Sony’s R&D-progam for ny teknologi, gør det muligt at skabe lyden bag øret og derefter overføre lyden direkte til øret. Den specielt designede ringstøtte omgiver øregangen, så det du lytter til problemfrit kan blandes med lyden fra omgivelserne.

Lydstyrken justeres automatisk i forhold til lydmiljøet omkring dig, og Clear Phase-teknologien eliminerer lydspredningen for at give en krystalklar lytteoplevelse.

"I øjeblikket ser vi en stærk udvikling af digitale taleassistenter, og den åbne løsning med Xperia Ear Duo giver øgede muligheder for disse funktioner i alle situationer," siger Morten Johansen, der er Marketing Manager i Danmark for Sony Mobile Communications.

Smart hjælp, når du har brug for det

Med kraften i Sony’s energieffektive chip CXD5602 og en sofistikeret multisensorplatform kan den intelligente Daily Assist-funktion identificere tid, placering og planlagte aktiviteter. Alt sammen for at kunne tilbyde relevant information hele dagen - minde dig om mødetider og prognoser eller opsummere de seneste nyheder

Du skal bare skifte mellem musik, samtale, nyheder og andet uden at røre en knap. De avancerede sensorer i Xperia Ear Duo gør det muligt at interagere med enheden via både hovedbevægelser og talestyring. Besvar eller afvis indkommende opkald ved at ryste på eller nikke med hovedet - eller ved at bruge muligheden for stemmegenkendelsesteknologi til at sende beskeder eller tænde for musikken. Fire indbyggede mikrofoner isolerer din stemme og bortfiltrerer lyden fra omgivelserne, så du nemt kan oprette forbindelse til tjenester som Google eller Siri.

Følelsen af frihed

Med et helt trådløst design i slidstærkt rustfrit stål og en innovativ struktur, som er designet til at være behagelig, giver Xperia Ear Duo en naturlig lytteoplevelse. Ringeholderen er lavet af blødt materiale og leveres i tre størrelser. IPX2 splash protection giver dig mulighed for at bære Xperia Ear Duo hele dagen hver dag.

Du kan nyde op til fire timers lytning på en enkelt opladning, og det kompakte etui har nok kapacitet til at oplade headsettet op til tre gange. Og så kan du endda lytte en time efter kun syv minutters opladning.

Xperia Ear Duo har en vejledende pris på 2.499 kroner og kan nu købes hos udvalgte forhandlere.

 
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job