Sony klar med helt ny type headset

Xperia Ear Duo er et "open ear" headset, der skaber lyden bag dit øre, så du samtidig kan lytte frit til omgivelserne omkring dig. Der er desuden indbygget assistent, som giver dig relevante informationer .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Xperia Ear Duo og er det første trådløse ’open-ear’-stereoheadset med Dual Listening - - et design, der giver dig mulighed for samtidig at lytte til musik og modtage beskeder, mens du uforstyrret lytter til verden omkring dig.

Teknikken Spatial Acoustic Conductor, der er udviklet af Sony’s R&D-progam for ny teknologi, gør det muligt at skabe lyden bag øret og derefter overføre lyden direkte til øret. Den specielt designede ringstøtte omgiver øregangen, så det du lytter til problemfrit kan blandes med lyden fra omgivelserne.

Lydstyrken justeres automatisk i forhold til lydmiljøet omkring dig, og Clear Phase-teknologien eliminerer lydspredningen for at give en krystalklar lytteoplevelse.

"I øjeblikket ser vi en stærk udvikling af digitale taleassistenter, og den åbne løsning med Xperia Ear Duo giver øgede muligheder for disse funktioner i alle situationer," siger Morten Johansen, der er Marketing Manager i Danmark for Sony Mobile Communications.

Smart hjælp, når du har brug for det

Med kraften i Sony’s energieffektive chip CXD5602 og en sofistikeret multisensorplatform kan den intelligente Daily Assist-funktion identificere tid, placering og planlagte aktiviteter. Alt sammen for at kunne tilbyde relevant information hele dagen - minde dig om mødetider og prognoser eller opsummere de seneste nyheder

Du skal bare skifte mellem musik, samtale, nyheder og andet uden at røre en knap. De avancerede sensorer i Xperia Ear Duo gør det muligt at interagere med enheden via både hovedbevægelser og talestyring. Besvar eller afvis indkommende opkald ved at ryste på eller nikke med hovedet - eller ved at bruge muligheden for stemmegenkendelsesteknologi til at sende beskeder eller tænde for musikken. Fire indbyggede mikrofoner isolerer din stemme og bortfiltrerer lyden fra omgivelserne, så du nemt kan oprette forbindelse til tjenester som Google eller Siri.

Følelsen af frihed

Med et helt trådløst design i slidstærkt rustfrit stål og en innovativ struktur, som er designet til at være behagelig, giver Xperia Ear Duo en naturlig lytteoplevelse. Ringeholderen er lavet af blødt materiale og leveres i tre størrelser. IPX2 splash protection giver dig mulighed for at bære Xperia Ear Duo hele dagen hver dag.

Du kan nyde op til fire timers lytning på en enkelt opladning, og det kompakte etui har nok kapacitet til at oplade headsettet op til tre gange. Og så kan du endda lytte en time efter kun syv minutters opladning.

Xperia Ear Duo har en vejledende pris på 2.499 kroner og kan nu købes hos udvalgte forhandlere.

 

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS