Test: Brother P-touch CUBE: Brugervenlig labelprinter

Uanset om det er dine ledninger, dit værktøj, børnenes tøj, skruer, ringbind eller andre ting, du gerne vil have styr på, så kan en labelprinter vække stor glæde hos ordensmennesker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Brothers lille, bærbare og elegant designede P-touch CUBE kan uden tvivl stille din trang til orden derhjemme eller på kontoret og udskrive laminerede labels i forskellige farver i op til 12 mm i bredden.

Den lille sag er først og fremmest billig og brugervenlig. Printeren har ikke nogen skærm, men blot en tænd/sluk-knap, en indgang til strømkabel samt en afskære-knap, så du kan nemt skære dit printede labelstykke af.

Printeren bruger seks AAA-batterier eller strømkabel - der dog desværre er tilkøb. For at komme i gang, skal du blot downloade en app til din Android eller iOS-mobil og herefter skabe forbindelse til CUBE.

Dette foregik problemløst. Appen er utrolig brugervenlig med et stort udvalg af label-templates, der, udover at gøre det nemmere at komme i gang, inspirerede denne anmelder til et hav af nye labels til både madvarer, kabler, tøj-inddeling og meget mere.

Det er naturligvis også muligt at lave sine egne labels (og gemme dem) komplet med forskellig skrift, rammer og bunkevis af små ikoner og emojis. Du kan endda importere fotos fra mobilens bibliotek, men her kom opløsningen for første gang til kort.

De rammer, skrifter og indbyggede ikoner, vi nåede at prøve, blev alle printet pænt og skarpt, og i det hele taget giver appen flere brugervenlige muligheder, end en lille skærm på enheden ville have givet.

Udover at fokusere på brugervenligheden, slår Brother også på, at label-udvalget er stort, og du kan da også købe labelsbånd til alt fra gavebånd, påstrygningsmærker til tøj (perfekt til børnefamilier!) og alt i alt mere end 64 forskellige slags tape.

Brother P-touch CUBE kan måske ikke meget mere end andre labelprintere i samme prisklasse, men med sin bærbarhed og utrolige brugervenlighed, der lynhurtigt får dig igang med at printe, får den en stor anbefaler herfra!

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S