Stor kameraopdatering til OnePlus 6

En stor opdatering til styresystemet OxygenOS styrker fotooplevelsen i OnePlus 6, og med Google Lens Mode kan brugerne gå på opdagelse i verden med telefonen, og klikke på skærmen, hvis de vil have yderligere information om fx kunstværker eller bygninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OnePlus 6 har det bedste kamera, som OnePlus nogensinde har bygget med en DxOMark score på 96 (OP5 fik 87). Men på trods af de gode anmeldelser, så fortsætter OnePlus med at opdatere deres software løbende – og kameraet i OnePlus 6 er ingen undtagelse.

Derfor kommer OnePlus nu med en ny, stor kameraopdatering, der er baseret på feedback fra deres community, når det nye OxygenOS 5.1.9 software opdatering er klar.

Kunstig intelligens i kameraet

Den kommende opdatering styrker den gode fotooplevelse i OnePlus 6 og leverer forbedret klarhed, dynamic range, registrering af kanter i portrættilstand og gør det hele hurtigere og mere præcist.

Samtidig kan brugerne med Google Lens Mode bruge telefonens kamera til at få nyttig information om forskellige objekter via machine learning. De kan bruge kameraet til at scanne QR-koder og bruge genkendelsesværktøjet til at få mere information om f.eks. bøger, bygninger og kunstværker blot ved at trykke på dem.

OxygenOS 5.1.9 bliver udrullet løbende i øjeblikket, og burde være ude på alle OnePlus 6 mobiler i løbet af de næste dage. 

OnePlus 5 og 5T brugere kan også forvente at få Google Lens-opdateringen snart via OTA.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S