Stor kameraopdatering til OnePlus 6

En stor opdatering til styresystemet OxygenOS styrker fotooplevelsen i OnePlus 6, og med Google Lens Mode kan brugerne gå på opdagelse i verden med telefonen, og klikke på skærmen, hvis de vil have yderligere information om fx kunstværker eller bygninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OnePlus 6 har det bedste kamera, som OnePlus nogensinde har bygget med en DxOMark score på 96 (OP5 fik 87). Men på trods af de gode anmeldelser, så fortsætter OnePlus med at opdatere deres software løbende – og kameraet i OnePlus 6 er ingen undtagelse.

Derfor kommer OnePlus nu med en ny, stor kameraopdatering, der er baseret på feedback fra deres community, når det nye OxygenOS 5.1.9 software opdatering er klar.

Kunstig intelligens i kameraet

Den kommende opdatering styrker den gode fotooplevelse i OnePlus 6 og leverer forbedret klarhed, dynamic range, registrering af kanter i portrættilstand og gør det hele hurtigere og mere præcist.

Samtidig kan brugerne med Google Lens Mode bruge telefonens kamera til at få nyttig information om forskellige objekter via machine learning. De kan bruge kameraet til at scanne QR-koder og bruge genkendelsesværktøjet til at få mere information om f.eks. bøger, bygninger og kunstværker blot ved at trykke på dem.

OxygenOS 5.1.9 bliver udrullet løbende i øjeblikket, og burde være ude på alle OnePlus 6 mobiler i løbet af de næste dage. 

OnePlus 5 og 5T brugere kan også forvente at få Google Lens-opdateringen snart via OTA.

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S