Stor kameraopdatering til OnePlus 6

En stor opdatering til styresystemet OxygenOS styrker fotooplevelsen i OnePlus 6, og med Google Lens Mode kan brugerne gå på opdagelse i verden med telefonen, og klikke på skærmen, hvis de vil have yderligere information om fx kunstværker eller bygninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OnePlus 6 har det bedste kamera, som OnePlus nogensinde har bygget med en DxOMark score på 96 (OP5 fik 87). Men på trods af de gode anmeldelser, så fortsætter OnePlus med at opdatere deres software løbende – og kameraet i OnePlus 6 er ingen undtagelse.

Derfor kommer OnePlus nu med en ny, stor kameraopdatering, der er baseret på feedback fra deres community, når det nye OxygenOS 5.1.9 software opdatering er klar.

Kunstig intelligens i kameraet

Den kommende opdatering styrker den gode fotooplevelse i OnePlus 6 og leverer forbedret klarhed, dynamic range, registrering af kanter i portrættilstand og gør det hele hurtigere og mere præcist.

Samtidig kan brugerne med Google Lens Mode bruge telefonens kamera til at få nyttig information om forskellige objekter via machine learning. De kan bruge kameraet til at scanne QR-koder og bruge genkendelsesværktøjet til at få mere information om f.eks. bøger, bygninger og kunstværker blot ved at trykke på dem.

OxygenOS 5.1.9 bliver udrullet løbende i øjeblikket, og burde være ude på alle OnePlus 6 mobiler i løbet af de næste dage. 

OnePlus 5 og 5T brugere kan også forvente at få Google Lens-opdateringen snart via OTA.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse