Stor kameraopdatering til OnePlus 6

En stor opdatering til styresystemet OxygenOS styrker fotooplevelsen i OnePlus 6, og med Google Lens Mode kan brugerne gå på opdagelse i verden med telefonen, og klikke på skærmen, hvis de vil have yderligere information om fx kunstværker eller bygninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

OnePlus 6 har det bedste kamera, som OnePlus nogensinde har bygget med en DxOMark score på 96 (OP5 fik 87). Men på trods af de gode anmeldelser, så fortsætter OnePlus med at opdatere deres software løbende – og kameraet i OnePlus 6 er ingen undtagelse.

Derfor kommer OnePlus nu med en ny, stor kameraopdatering, der er baseret på feedback fra deres community, når det nye OxygenOS 5.1.9 software opdatering er klar.

Kunstig intelligens i kameraet

Den kommende opdatering styrker den gode fotooplevelse i OnePlus 6 og leverer forbedret klarhed, dynamic range, registrering af kanter i portrættilstand og gør det hele hurtigere og mere præcist.

Samtidig kan brugerne med Google Lens Mode bruge telefonens kamera til at få nyttig information om forskellige objekter via machine learning. De kan bruge kameraet til at scanne QR-koder og bruge genkendelsesværktøjet til at få mere information om f.eks. bøger, bygninger og kunstværker blot ved at trykke på dem.

OxygenOS 5.1.9 bliver udrullet løbende i øjeblikket, og burde være ude på alle OnePlus 6 mobiler i løbet af de næste dage. 

OnePlus 5 og 5T brugere kan også forvente at få Google Lens-opdateringen snart via OTA.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S