Test: Polaroid Originals OneStep 2: Det klassiske Polaroid er tilbage

Fascinationen ved gammel teknologi vil ingen ende tage – hvor irrationel den nu engang kan være. De overmættede og udtværede Instagram-filtre på mobilen er ikke længere nok. Der er kommet stor efterspørgsel på den ægte vare.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

The Impossible Project har i mange år forfinet udviklingen af Polaroid-film og købte sidste år rettighederne til Polaroid-varemærket. Nu er de så klar med deres første kamera – genfødslen af en sand klassisker, der giver dig rigtige instant fotos i fysisk format. OneStep 2 er, som navnet antyder, aftager til det ikoniske Polaroid-kamera fra 1977. Designet er næsten identisk, dog med småjustereinger som en blitz på fronten, en mere simpel eksponeringsknap og en microUSB-indgang, så kameraet kan oplades med en almindelig mobiloplader.

Det betyder, at du kan bruge filmpakker uden indbygget batteri, som er en smule billigere. Vi snakker dog stadig omkring 150 kroner for en pakke med 8 billeder, så decideret billigt er det ikke at skyde med kameraet. Til gengæld får du den helt autentiske oplevelse af at trykke på udløseren uden egentlig helt at vide, hvad det er, du har fået i kassen, før billedet er spyttet ud, og du har ventet en tyve minuters tid på, at det har ligget i en mørk lomme for at blive fremkaldt.

Uanset hvad motivet end er, så får billedet den helt rette analoge charme og befriende uforudsigelige karakter, som må være årsagen til, at man vælger et instant-kamera frem for et moderne digitalt kamera, hvor du kan fintune alt, både før og efter du trykker på udløseren. Og der er nu engang bare noget andet over et fysisk billede, som du kan give til dine venner eller hænge på køleskabet. OneStep 2 er en god, sjov og relativt billig vej til dette, så hvis du overvejer at forevige sommeren i analoge billeder, så har kameraet hermed vores største anbefaling.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job