Test: Blue Satellite: Vellyd og støj får hver sin forstærker

Denne hovedtelefon er speciel. Blue Satellite har to indbyggede forstærkere. Den ene sørger for at levere god lyd, og den anden tager sig af at reducere støjen udefra.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Producenten bag denne hovedtelefon, Blue, udvikler normalt studieudstyr i den professionelle klasse. Det sætter sit tydelige præg på denne lukkede hovedtelefon. Den tekniske opbygning af Satellite er noget anderledes, end vi er vant til i hovedtelefoner med indbygget, aktiv støjreduktion.

Over-ear-modellen, der kan nydes både med og uden kabel, indeholder to forstærkere. Det er i sig selv usædvanligt. Men endnu sjovere bliver det, når man opdager, at kun den ene af dem sørger for vellyden. Den anden tager sig af støjreduktionen!

Godt princip for lyden

Filosofien bag designet er, at jo færre opgaver en forstærker skal varetage, jo bedre vil den performe. Det argument kan vi ikke være uenige i – det er gammel knowhow fra hi-fi-verdenen.

Forstærkeren til støjreduktionen fungerer ved at opsnappe lydbølger omkring dig og sende dem med ind i dine ører, mens du lytter til musikken. Som i andre hovedtelefoner med aktiv støj-reduktion bliver lydbølgerne ”vendt om” (de er i modfase) og udligner på den måde den uønskede støj.

Begge forstærkere kan slås til og fra. Det klares ved at trykke på siden af hovedtelefonen, men når lydforstærkeren er aktiveret, er gengivelsen mere dynamisk.

Grunden er den enkle, at en indbygget forstærker kan trække de forholdsvis store højttalermembraner bedre end for eksempel den lille forstærker, der er indbygget i din smartphone.

Så selv med en kablet forbindelse, hvor det er den enhed, som du tilslutter, der trækker hovedtelefonen, vil du opnå bedre lyd ved at aktivere den indbyggede forstærker.

Forstærkeren er i øvrigt 100 procent analog, hvilket stiller større krav til både plads og kvalitet end en digital type. Således er hovedtelefonen da heller ikke nogen let sag at have på hovedet. Heldigvis er hovedbøjlen lavet af letvægtsaluminium og godt polstret, så den lukkede hovedtelefon opleves nogenlunde behagelig på hovedet.

Men selvom der er tale om en hovedtelefon, du kan tage med over alt (der medfølger også etui), så skal du acceptere, at den er lidt tung at bære og transportere.

Fremragende støjreduktion

I praktisk brug oplever vi den aktive støjreduktion som fremragende. Den lukker fint uvedkommende lyde ude, og når du samtidig aktiverer forstærkeren, opnår du en dynamisk og slagkraftig lyd. Den er ikke så raffineret og fint opløst i toppen som fra markedets bedste hovedtelefoner, og den har heller ikke samme fine ud-klingning.

Men alt i alt synes vi rigtigt godt om hovedtelefonen, der også håndterer trådløs overførsel rigtig godt. Det sikres med Bluetooth 4.1- og Apt-X-tilslutning.

Hovedtelefonen lever op til de lovede 24 timers trådløs afspilning uden forstærker og næsten 8 timer med forstærker og aktiv støjreduktion slået til. Prisen er til gengæld på den lidt pebrede side. Med 3390 kroner i vejledende udsalgspris er der mange gode alternativer på markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S