Logitech oplader din iPhone trådløst

Logitech Powered Wireless Charging Stand gør det muligt at oplade og benytte din iPhone på samme tid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Powered gør din trådløse opladning fuldstændig problemfri og holder dig forbundet mens du oplader” siger Michele Hermann, vicedirektør for mobilitet hos Logitech. ” I modsætning til traditionelle flade opladere, er det ikke nødvendigt med præcis sammenkobling - læg bare din iPhone i laderen, så er den i gang".

Læs en opskrift, hold orden på dine notifikationer eller tal via FaceTime, mens din iPhone er anbragt i laderen. Den gummibelagte u-form holder iPhonen fast selv med et beskyttelsescover på op til 3 mm i tykkelse, så den lader sikkert og stabilt. Powered er Qi-certificeret og optimeret til iPhone og har et indbygget beskyttelsessystem, der beskytter mod overophedning.

Stilrent design

LED-lyset ovenpå bekræfter, at iPhonen lader op, men det er gemt bag telefonen, så lyset ikke distraherer.

Powered forventes at være tilgængelig i løbet af august til en vejledende pris på 699 kroner. Opladeres sælges eksklusivt på Apple og Logitech.com.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS