Test: Nokia 7 plus: Smartphone uden bloatware

Ude af Microsofts favntag – eller kvælertag – lancerer Nokia-mærket en familie af smartphones, der ikke er født med en masse apps, som ingen har bedt om.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At købe en smartphone kan ofte sammenlignes med at åbne en hjemmeside, der er fyldt med bannerannoncer. Nogle mærker – ingen nævnt, ingen glemt – er værre end andre, men generelt kommer smartphones i dag med et væld af apps, som fylder op i lageret, dræner cpu’er for power, kan dele brugernes data og være vanskelige eller ligefrem umulige at slippe af med.

Bloatware er en af de mere stuerene betegnelser for uønskede apps og programmer, der ligesom reklamer er med til at betale gildet for brugere af it-produkter.

Back to Basics

Android One er noget så enkelt som et umodificeret Android-styresystem med alt det nødvendige til at få en smartphone til at fungere, men heller ikke meget mere. Derefter er det helt op til den enkelte bruger at vælge og installere de apps, som vedkommende ønsker at have.

Derfor var det nærmest kærlighed ved første blik, da vi tog den nye Nokia 7 plus-smartphone i brug. At få præsenteret alle fabriksinstallerede apps med pænt store ikoner og så på et enkelt skærmbillede! Ydermere garanterer Nokia ikke alene regelmæssige sikkerhedsopdateringer, men også to års opgraderinger af styresystemet.

Ydermere er Nokia 7 plus – og firmaets øvrige 2018-modeller – omfattet af Android Enterprise Recommended-programmet. Dette gør det muligt at administrere en virksomheds mobiler centralt, så it-afdelingen ikke skal håndtere hver enkelt brugers smartphone individuelt.

Zeiss tilbage i varmen

Tilbage i Nokias storhedstid i 00’erne indledte finnerne et samarbejde med kamera- og objektivspecialisterne hos tyske Carl Zeiss og lancerede i 2006 den legendariske N93 med et efter tidens standard professionelt digitalkamera. Med 3,2 megapixel og 3x optisk zoom var det milevidt foran andre mobiltelefoner.

Der er også Zeiss-teknologi i de nye Nokia’er, og 7 plus-modellen byder på en spændende løsning med to forskellige bagkameraer, hvor det primære kamera er vidvinklet, mens det andet har et teleobjektiv, der vælges med et tap på skærmen og leverer 2x optisk zoom. Altså den ægte vare med fuld opløsning i modsætning til digital zoom, der ikke er andet end en udsnitsforstørrelse af en del af billedet.

En anden smart detalje er to muligheder for at kombinere frontkameraet og det valgte bagkamera. Man kan opdele skærmen i to halvdele eller indblænde en selfie i en mindre del af hovedbilledet.

Kameraerne kan selvfølgelig også optage video – op til UHD/4K-opløsning med bagkameraet og FHD med frontkameraet.

I meget krævende situationer kommer billedkvaliteten ikke op i helt samme klasse, som vi har oplevet med smartphones til det dobbelte eller tredobbelte af prisen på Nokia 7 plus. Men til almindelig hobby- og fritidsfotografering kan denne smartphone sagtens måle sig med dedikerede kompaktkameraer.

Vi sætter pris på den hurtige og præcise autofokus og de gode farver, men lidt bedre præstationer – eller indstillingsmuligheder – i stærkt modlys ville ikke skade.

Ligner og føles som en million

Umiddelbart opdager ingen, at Nokia 7 plus koster mindre end halvdelen af markedets dyreste premium-smartphones. Med en skærm på 6” er den fysisk stor, og det utraditionelle kobberbånd omkring det gennemsolide aluhus er også med til at signalere klasse.

Telefonen ligger godt og mere sikkert i hånden end mange af tidens højglanspolerede glaskasser, og den reagerer godt og forudsigeligt på tap på skærmen. Andre højdepunkter på den lange udstyrsliste omfatter en analog hovedtelefonbøsning, plads til to simkort og lang batteritid (2 dage) samt rigtigt god tale- og datatransmission.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S