Nyt Philips-tv har højttalere fra Bowers & Wilkins

Med lanceringen af Philips OLED+ 903 TV præsenteres det første resultat af det nye samarbejde mellem Philips TV og det legendariske, britiske audiofirma Bowers & Wilkins.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er den første model, som drager nytte af, at de to firmaer kombinerer deres evner, viden og erfaring, og den har også for nylig vundet en EISA-pris i kategorien » Best Home Theatre TV«.

OLED+ 903 kommer på markedet til oktober i både 55” og 65”. Det nye TV udnytter den nyeste OLED-teknologi i kombination med 2. generation af billedprocessoren Philips P5 Perfect Processing Engine samt den unikke baggrundsbelysning Ambilight på tre sider.

Enestående billedkvalitet

TV’et har det nyeste OLED-panel, som øger lysudbyttet med 10 % i forhold til 2017-modellerne. Det når nu op på et peak på 1000 Nits. I kombination med OLED’s sortniveau skaber det en enestående kontrast og det er nøglen til at udnytte det fulde potentiale i HDR-indhold. TP Vision er i øvrigt den tredje producent, som er trådt ind i HDR10+ alliancen, og OLED+ 903 er ét af Philips’ første TV, som tilbyder HDR10+’s ydeevne.

Det skal dog tilføjes, at i en overskuelig fremtid vil hovedparten af dét indhold, forbrugerne ser, snarere være i SDR end HDR, og det er årsagen til Philips’ udvikling af en ny, eksklusiv teknologi: Perfect Natural Reality.

P5-chippen i 2. generation indeholder Perfect Natural Reality, som er en teknologi, der forbedrer kontrasten ved hjælp af en intelligent algoritme, som konstant beregner, hvordan indholdets kvalitet, lysstyrke, skarphed og kontrast kan løftes fra SDR til noget nær samme kvalitet som HDR-indhold. Resultatet er at de fine detaljer kommer frem og skaber et meget mere realistisk billede med større dybde.

Enestående lydkvalitet

OLED+ 903 anvender Bowers & Wilkins udviklingsekspertise og patenteret teknologi og benytter udelukkende de nye højtalere fra Bowers and Wilkins. De er monteret i større, mere stive specialkabinetter, som giver en forbedring, der gør, at lydsiden i film kommer til sin ret – samtidig med at OLED+ 903 også giver en flot musikgengivelse. Vi fik en smagsprøve på IFA-messen og lyden var ret overbevisende. Forbedringerne betyder bl.a., at forvrængning reduceres og at dialogens klarhed og det totale lydbillede forbedres.

Bower & Wilkins har også bidraget med at forbedre OLED+ 903’s DSP-funktion uden at ændre på den allerede høje effekt på 50 watt. Også bassen er markant forbedret. Resultatet er et TV, som lever op til principperne i Bowers & Wilkins »True Sound«.

Ser forrygende godt ud

OLED+ 903 har et europæisk design, og vandt prisen IF Product Design Award 2018. Det har en supertynd kant suppleret med to smalle, vandrette metalfødder. Det har et særdeles tyndt panel med en stram metalramme og en noget nær usynlig overgang til den tresidede baggrundsbelysning Ambilight.

Det grå stof på højtalerne er fra danske Kvadrat.

Stemmestyret Smart-TV 

OLED+ 903 anvender Android TV og har en hurtig quad core-processor samt 16 GB indbygget hukommelse, som kan udvides. Når der kommer en software-opgradering til Android O, aktiveres den indbyggede Google Assistant, som gør det muligt for forbrugerne at styre deres enheder i det intelligente hjem via mikrofonen på TV’ets fjernbetjening.

Software-opgraderingen vil også gøre det muligt at udnytte den nye Amazon Alexa, så Philips Android TV kan betjenes med stemmen via Alexa-enheder.

Endnu en ny model

Det nye Philips OLED 803 følger op på den succes, som forgængeren Philips 9002 OLED fik i form af 53 priser fra europæiske medier for enestående billedkvalitet.

OLED 803 giver en markant forbedring af både billed- og lydkvalitet i forhold til forgængeren – noget, som allerede ses af, at den netop har fået den prestigefyldte EISA-pris i kategorien » Best Buy OLED TV 2018-2019«.

803 har også Amazon Alexa og Google Assistant samt Perfect Natural Reality, der forbedrer kontrasten. Det kommer på markedet i nærmeste fremtid i både 55” og 65”.

Priserne OLED 903 er endnu ikke fastfast. OLED 803 er i handlen nu og sælges til cirka 12.999 kroner for 55” 22.999 kroner for 65”. 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse