OnePlus klar med vildt billige hovedtelefoner til USB C-porten

OnePlus løfter sløret for næste generation af Bullets-hovedtelefoner, skabt til den nye OnePlus 6T og andre Androids der ikke har gammeldags stik til hovedtelefoner. Prisen er under 200 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når OnePlus’ næste telefon udkommer i løbet af efteråret bliver det sammen med hovedtelefonerne Type C- Bullets, der er en ny opdateret version af de anmelderroste in-ear hovedtelefoner, Bullets V2. OnePlus 6T, som det forventes at telefonen kommer til at hedde vil ikke have gammels stik til hovedtelefoner, men USB C stikket i de nye Bullets vil gøre det muligt at tilkoble dem i ladestikket. 

Holdbare hørebøffer

De nye hovedtelefoner Type-C Bullets er en videreudvikling af designet og lydkvaliteten fra Bullets V2. Ligesom sine forgængere kommer Type-C bullets i et metaldesign, og ingen detaljer er overladt til tilfældighederne. OnePlus har eksempelvis tilføjet aramid-fiber i ledningen, hvilket gør den meget mere stærk og holdbar.

Type-C Bullets byder også på en markant forbedret lydkvalitet. Musikken lyder præcis, som den skal takket været en indbygget high-end DAC (Digital/Analog Converter) fra virksomheden Ciruss Logic. Hovedtelefonerne har en højere dynamisk rækkevidde samt højere signal-to-noise ratio, hvilket giver en overlegen lydkvalitet.

Fungerer med de fleste nye Androids

Type-C Bullets er kompatible med enhver Type-C indgang og kommer for alvor til sin ret i en OnePlus-enhed, hvor brugerne blandt andet kan justere på lydkonfigurationen for en mere skræddersyet lyd. 

OnePlus’ Type-C Bullets kommer til at koste 169 kroner og vil kunne købes online på oneplus.com/dk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job