Test: : Corsair Vengeance RGB

Den væsentligste appeal ved dette dual-sæt på 8 GB er inddragelsen af RGB-lys. Som med alt andet, der indeholder RGB-lys, har det kun det ene formål at se godt ud. Og det er netop, hvad det opnår.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Belysningen sidder i et plastikbånd, der kører foroven, hvorefter den bliver omgivet af en aluminium-varmespreder med indhak. Det er en vellykket effekt, for disse ram-blokke er afgjort nogle af de smarteste ram-blokke, man kan få. Den matte sorte finish i metalsektionen virker særdeles godt som kontrast til belysningen.

Når det gælder ydelsen, er disse moduler sat til 3000 MHz og har stramme specifikationer på 15-17-17-35, hvilket resulterer i en fremragende generel ydelse. I gennemsnit var modulerne de næsthurtigste i testen, og de var især gode til gaming. Sættet overclocker også fint og når 3200 MHz i vores test uden behov for ekstra spænding. Det gav 2 % ekstra på gaming-ydelsen. Med lidt yderligere spænding kan de uden tvivl presses endnu højere.

Man får lov til at betale for hastigheden og RGB-lyset her, men sættet rammer en meget passende balance. Det er ikke for dyrt, det er hurtigt uden at være unødvendig hurtigt, og RGB-lyset ser forrygende ud.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec