Test: : Corsair Vengeance RGB

Den væsentligste appeal ved dette dual-sæt på 8 GB er inddragelsen af RGB-lys. Som med alt andet, der indeholder RGB-lys, har det kun det ene formål at se godt ud. Og det er netop, hvad det opnår.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Belysningen sidder i et plastikbånd, der kører foroven, hvorefter den bliver omgivet af en aluminium-varmespreder med indhak. Det er en vellykket effekt, for disse ram-blokke er afgjort nogle af de smarteste ram-blokke, man kan få. Den matte sorte finish i metalsektionen virker særdeles godt som kontrast til belysningen.

Når det gælder ydelsen, er disse moduler sat til 3000 MHz og har stramme specifikationer på 15-17-17-35, hvilket resulterer i en fremragende generel ydelse. I gennemsnit var modulerne de næsthurtigste i testen, og de var især gode til gaming. Sættet overclocker også fint og når 3200 MHz i vores test uden behov for ekstra spænding. Det gav 2 % ekstra på gaming-ydelsen. Med lidt yderligere spænding kan de uden tvivl presses endnu højere.

Man får lov til at betale for hastigheden og RGB-lyset her, men sættet rammer en meget passende balance. Det er ikke for dyrt, det er hurtigt uden at være unødvendig hurtigt, og RGB-lyset ser forrygende ud.

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse