Test: : Corsair Vengeance RGB

Den væsentligste appeal ved dette dual-sæt på 8 GB er inddragelsen af RGB-lys. Som med alt andet, der indeholder RGB-lys, har det kun det ene formål at se godt ud. Og det er netop, hvad det opnår.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Belysningen sidder i et plastikbånd, der kører foroven, hvorefter den bliver omgivet af en aluminium-varmespreder med indhak. Det er en vellykket effekt, for disse ram-blokke er afgjort nogle af de smarteste ram-blokke, man kan få. Den matte sorte finish i metalsektionen virker særdeles godt som kontrast til belysningen.

Når det gælder ydelsen, er disse moduler sat til 3000 MHz og har stramme specifikationer på 15-17-17-35, hvilket resulterer i en fremragende generel ydelse. I gennemsnit var modulerne de næsthurtigste i testen, og de var især gode til gaming. Sættet overclocker også fint og når 3200 MHz i vores test uden behov for ekstra spænding. Det gav 2 % ekstra på gaming-ydelsen. Med lidt yderligere spænding kan de uden tvivl presses endnu højere.

Man får lov til at betale for hastigheden og RGB-lyset her, men sættet rammer en meget passende balance. Det er ikke for dyrt, det er hurtigt uden at være unødvendig hurtigt, og RGB-lyset ser forrygende ud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S