Fuji giver dig kæmpe sensor i kompakt kamera

Det spejlløse Fuji GFX 50R har en medium format sensor, som er 70 procent større end full-frame, men vejer mindre end 700 gram og er nemt at tage med .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mens konkurrenterne sætter alt ind på full-frame, går Fuji et skridt højere. Ved Photokina-messen kunne producenten igår præsentere det nye GFX 50R, et spejlløst kamera med en medium format sensor, som er 70 procent større end en full-frame og byder på ikke mindre end 51.4 megapixel.

GFX 50R er en kompakt udgave af GFX 50S, som blev lanceret sidste år. Til sammenligning måler GFX 50R en hel tomme mindre i tykkelsen og kommer ned under 700 gram uden batteri.

Kameraet er derfor ikke større end mange konkurrerende systemkameraer med mindre sensorer. For det professionelle segment vil den store sensor være et betydeligt salgsargument. Til eksempelvis gadefotografi, hvor et større kamera er upraktisk, vil GFX 50R kunne levere den billedkvalitet der skal til for tilfredsstille de mest krævende fotografer.

Den kompakte størrelse betyder dog, at der er et par ting men må undvære. Der er ikke LCD monitor på toppen og heller ikke en pentaprism søger. Du får dog en OLED viewfinder plus en LCD touchskærm, der kan vippes på bagsiden.

Kroppen er vejrbestandig og har fysiske kontrolknapper til de vigtigste funktioner. Der er USB C-port til opladning samt Bluetooth, så du nemt kan tilslutte din smartphone trådløst.  

Kameraet er skabt til at anvende Fujinon GF objektiver, men fungerer også med H Mount objektiver, hvis bruger en adapter.

Og nåerh ja, så er der jo lige prisen. Kameraet er sat til 4.500 dollars på det amerikanske marked, så vi skal nok regne med omkring 35.000 kroner herhjemme, bare for huset. 

Læs mere om Fuji GFX 50R her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job