Stemmestyret printer til det smarte hjem

HP Tango har et friskt og moderne design, der kan tilpasses med stofcovers og byder på stemmestyring via Alexa og Google Assistant  .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Printere er typisk noget vi gemmer langt væk inde på kontoret. De ser sjældent særligt godt ud, og skal helst bare udføre deres job uden at gøre sig bemærket.

Det prøver HP at gøre op med. Den nye Tango-printer er skabt, så den kan stå fremme i det moderne hjem uden at skæmme indretningen. Printeren er fremstillet i kompakt og enkelt design. Istedet for hård plast eller metal er der anvendt bløde gummimaterialer, og printeren er beklædt med tekstilcover, som kan udskiftes for at variere udseendet. 

Printeren viser kun knapper, når de er aktive og relevante i forhold til, hvilken opgave printeren udfører. Et diskret LED- lys oplyser papirbakken, når der udskrives eller mangler papir.

Styr den med stemmen

Printeren er skabt til at være en del af det intelligente hjem. Når den er koblet på nettet kan du styre den fra mobilen med HPs Smart app. Den understøtter også Alexa og Google Assistant, så du kan styre den med stemmen via Amazon Echo eller en Android-enhed.

Tango fortæller når en printopgave er udført og giver informationer om blæk- og papirniveau. Er du ved at løbe tør for blæk kan du bestille nyt direkte via app’en eller lade Tango gøre det automatisk med HP Instant Ink.

HP Tango vil være tilgængelig i danske butikker næste måned fra 1.149 kroner. HP Tango X med cover vil også kunne købes næste måned fra 1.499 kroner. Tango covers kan fås i Indigo Linen, Charcoal Linen, og senere på året også i Cork Currant. HP Smart App kan downloades i Apple eller Google Play butikkerne.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S