Test: Asus TUF Z370-Pro Gaming: Bundkort med ekstra beskyttelse

Asus prioriterer lang levetid med sine TUF-mærkede produkter. Det betyder blandt andet, at printkortet har et beskyttende dæksel, og der er diskrete detaljer som brugen af komponenter, der har større temperaturtolerance.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det får man nu ikke meget af her, bortset fra en forstærket pci-e-bøjle til grafikkortet, men man får dog opjusterede ventiler, kapacitorer og mosfet’er, der i teorien skulle gøre dette kort lidt mere stabilt og længerelevende end visse andre.

Det sorte og gule TUF-farvetema er brugt konsekvent med malede gule felter og gul belysning i selve printkortet. Dette lys skinner gennem TUF GAMING-logoet foroven til højre.

Bagtil udgør den bageste I/O en interessant blanding, idet man får otte konventionelle USB-porte (to USB 2.0, fire USB 3.0 og to USB 3.1), men her er ikke noget USB Type-C-input.

Da det er et Z370-kort, er der mulighed for overclocking, og det lykkedes os at få vores 8700K op på 4,9 GHz uden større besvær. Gevinsterne i ydelse ved gaming er ikke overvældende, men man får et pænt boost ved cpu-begrænsede opgaver.

Den højere pris på dette kort giver en smule ekstra beskyttelse, men de fleste brugere kan roligt nøjes med at købe et billigere kort.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S