Test: Asus TUF Z370-Pro Gaming: Bundkort med ekstra beskyttelse

Asus prioriterer lang levetid med sine TUF-mærkede produkter. Det betyder blandt andet, at printkortet har et beskyttende dæksel, og der er diskrete detaljer som brugen af komponenter, der har større temperaturtolerance.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det får man nu ikke meget af her, bortset fra en forstærket pci-e-bøjle til grafikkortet, men man får dog opjusterede ventiler, kapacitorer og mosfet’er, der i teorien skulle gøre dette kort lidt mere stabilt og længerelevende end visse andre.

Det sorte og gule TUF-farvetema er brugt konsekvent med malede gule felter og gul belysning i selve printkortet. Dette lys skinner gennem TUF GAMING-logoet foroven til højre.

Bagtil udgør den bageste I/O en interessant blanding, idet man får otte konventionelle USB-porte (to USB 2.0, fire USB 3.0 og to USB 3.1), men her er ikke noget USB Type-C-input.

Da det er et Z370-kort, er der mulighed for overclocking, og det lykkedes os at få vores 8700K op på 4,9 GHz uden større besvær. Gevinsterne i ydelse ved gaming er ikke overvældende, men man får et pænt boost ved cpu-begrænsede opgaver.

Den højere pris på dette kort giver en smule ekstra beskyttelse, men de fleste brugere kan roligt nøjes med at købe et billigere kort.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub