Test: Asus TUF Z370-Pro Gaming: Bundkort med ekstra beskyttelse

Asus prioriterer lang levetid med sine TUF-mærkede produkter. Det betyder blandt andet, at printkortet har et beskyttende dæksel, og der er diskrete detaljer som brugen af komponenter, der har større temperaturtolerance.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det får man nu ikke meget af her, bortset fra en forstærket pci-e-bøjle til grafikkortet, men man får dog opjusterede ventiler, kapacitorer og mosfet’er, der i teorien skulle gøre dette kort lidt mere stabilt og længerelevende end visse andre.

Det sorte og gule TUF-farvetema er brugt konsekvent med malede gule felter og gul belysning i selve printkortet. Dette lys skinner gennem TUF GAMING-logoet foroven til højre.

Bagtil udgør den bageste I/O en interessant blanding, idet man får otte konventionelle USB-porte (to USB 2.0, fire USB 3.0 og to USB 3.1), men her er ikke noget USB Type-C-input.

Da det er et Z370-kort, er der mulighed for overclocking, og det lykkedes os at få vores 8700K op på 4,9 GHz uden større besvær. Gevinsterne i ydelse ved gaming er ikke overvældende, men man får et pænt boost ved cpu-begrænsede opgaver.

Den højere pris på dette kort giver en smule ekstra beskyttelse, men de fleste brugere kan roligt nøjes med at købe et billigere kort.

Læses lige nu

    Udlændingestyrelsen

    Udlændingestyrelsen søger udviklingschef til Koncern IT

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job