Test: Asus TUF Z370-Pro Gaming: Bundkort med ekstra beskyttelse

Asus prioriterer lang levetid med sine TUF-mærkede produkter. Det betyder blandt andet, at printkortet har et beskyttende dæksel, og der er diskrete detaljer som brugen af komponenter, der har større temperaturtolerance.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det får man nu ikke meget af her, bortset fra en forstærket pci-e-bøjle til grafikkortet, men man får dog opjusterede ventiler, kapacitorer og mosfet’er, der i teorien skulle gøre dette kort lidt mere stabilt og længerelevende end visse andre.

Det sorte og gule TUF-farvetema er brugt konsekvent med malede gule felter og gul belysning i selve printkortet. Dette lys skinner gennem TUF GAMING-logoet foroven til højre.

Bagtil udgør den bageste I/O en interessant blanding, idet man får otte konventionelle USB-porte (to USB 2.0, fire USB 3.0 og to USB 3.1), men her er ikke noget USB Type-C-input.

Da det er et Z370-kort, er der mulighed for overclocking, og det lykkedes os at få vores 8700K op på 4,9 GHz uden større besvær. Gevinsterne i ydelse ved gaming er ikke overvældende, men man får et pænt boost ved cpu-begrænsede opgaver.

Den højere pris på dette kort giver en smule ekstra beskyttelse, men de fleste brugere kan roligt nøjes med at købe et billigere kort.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job