Fire kameraer i Samsungs nye smartphone

Den nye Galaxy A9 har ikke mindre end fire kameraer på bagsiden. Det giver et væld af muligheder for at få gode skud i kassen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke længere Huawei, der holder rekorden i fleste kameraer på en smartphone. Med den nye A9, som Samsung netop har afsløret på et pressemøde i Milano, er der ikke mindre end fem kameraer.

Fire af dem sidder på bagsiden og sørger for at brugeren har en imponerende række af muligheder for at gode skud i kassen.

- Hovedkamera: 24MP AF, F1.7
- Tele: 2X optical zoom, 10MP AF, F2.4
- Ultravidvinkel : 120°, 8MP, F2.4
- Dybde : 5MP, F2.2

Således kan du komme tæt på med 2x optisk zoom, fange landskaber i bredformat, lave lækre bokeh-baggrunde og få klare billeder selv i mørke omgivelser takket være den store blænde i hovedkameraet.

Der er desuden AI-baseret Scene Optimizer, som ved at genkende objekter og scenarier optimerer billedindstillingerne til motivet.

På fronten er der 24MP kamer med F2.0 blænde.

Stor skærm og masser af batteri

Mobilen er skabt i let glasdesign og har en stor 6.3” Full HD+ Super AMOLED skærm. Den byder desuden på Octa Core processor (2.2GHz Quad + 1.8GHz Quad) samt op til 6 GB ram og 128 GB lager (kan udvides op til 521 GB). Der er også et stort batteri på 3.800 mAh med turboopladning.

Samsung Galaxy A9 er ude i november i tre farver, Caviar Black, Lemonade Blue and Bubblegum Pink. Prisen er 4.499 kroner.

Samsung Galaxy A9. Vi fik lov at smugkigge på Samsung Galaxy A9 i Milano.

Paychex Europe

Application Security Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse