Fire kameraer i Samsungs nye smartphone

Den nye Galaxy A9 har ikke mindre end fire kameraer på bagsiden. Det giver et væld af muligheder for at få gode skud i kassen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke længere Huawei, der holder rekorden i fleste kameraer på en smartphone. Med den nye A9, som Samsung netop har afsløret på et pressemøde i Milano, er der ikke mindre end fem kameraer.

Fire af dem sidder på bagsiden og sørger for at brugeren har en imponerende række af muligheder for at gode skud i kassen.

- Hovedkamera: 24MP AF, F1.7
- Tele: 2X optical zoom, 10MP AF, F2.4
- Ultravidvinkel : 120°, 8MP, F2.4
- Dybde : 5MP, F2.2

Således kan du komme tæt på med 2x optisk zoom, fange landskaber i bredformat, lave lækre bokeh-baggrunde og få klare billeder selv i mørke omgivelser takket være den store blænde i hovedkameraet.

Der er desuden AI-baseret Scene Optimizer, som ved at genkende objekter og scenarier optimerer billedindstillingerne til motivet.

På fronten er der 24MP kamer med F2.0 blænde.

Stor skærm og masser af batteri

Mobilen er skabt i let glasdesign og har en stor 6.3” Full HD+ Super AMOLED skærm. Den byder desuden på Octa Core processor (2.2GHz Quad + 1.8GHz Quad) samt op til 6 GB ram og 128 GB lager (kan udvides op til 521 GB). Der er også et stort batteri på 3.800 mAh med turboopladning.

Samsung Galaxy A9 er ude i november i tre farver, Caviar Black, Lemonade Blue and Bubblegum Pink. Prisen er 4.499 kroner.

Samsung Galaxy A9. Vi fik lov at smugkigge på Samsung Galaxy A9 i Milano.
Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S