Fire kameraer i Samsungs nye smartphone

Den nye Galaxy A9 har ikke mindre end fire kameraer på bagsiden. Det giver et væld af muligheder for at få gode skud i kassen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke længere Huawei, der holder rekorden i fleste kameraer på en smartphone. Med den nye A9, som Samsung netop har afsløret på et pressemøde i Milano, er der ikke mindre end fem kameraer.

Fire af dem sidder på bagsiden og sørger for at brugeren har en imponerende række af muligheder for at gode skud i kassen.

- Hovedkamera: 24MP AF, F1.7
- Tele: 2X optical zoom, 10MP AF, F2.4
- Ultravidvinkel : 120°, 8MP, F2.4
- Dybde : 5MP, F2.2

Således kan du komme tæt på med 2x optisk zoom, fange landskaber i bredformat, lave lækre bokeh-baggrunde og få klare billeder selv i mørke omgivelser takket være den store blænde i hovedkameraet.

Der er desuden AI-baseret Scene Optimizer, som ved at genkende objekter og scenarier optimerer billedindstillingerne til motivet.

På fronten er der 24MP kamer med F2.0 blænde.

Stor skærm og masser af batteri

Mobilen er skabt i let glasdesign og har en stor 6.3” Full HD+ Super AMOLED skærm. Den byder desuden på Octa Core processor (2.2GHz Quad + 1.8GHz Quad) samt op til 6 GB ram og 128 GB lager (kan udvides op til 521 GB). Der er også et stort batteri på 3.800 mAh med turboopladning.

Samsung Galaxy A9 er ude i november i tre farver, Caviar Black, Lemonade Blue and Bubblegum Pink. Prisen er 4.499 kroner.

Samsung Galaxy A9. Vi fik lov at smugkigge på Samsung Galaxy A9 i Milano.
Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice