Fire kameraer i Samsungs nye smartphone

Den nye Galaxy A9 har ikke mindre end fire kameraer på bagsiden. Det giver et væld af muligheder for at få gode skud i kassen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke længere Huawei, der holder rekorden i fleste kameraer på en smartphone. Med den nye A9, som Samsung netop har afsløret på et pressemøde i Milano, er der ikke mindre end fem kameraer.

Fire af dem sidder på bagsiden og sørger for at brugeren har en imponerende række af muligheder for at gode skud i kassen.

- Hovedkamera: 24MP AF, F1.7
- Tele: 2X optical zoom, 10MP AF, F2.4
- Ultravidvinkel : 120°, 8MP, F2.4
- Dybde : 5MP, F2.2

Således kan du komme tæt på med 2x optisk zoom, fange landskaber i bredformat, lave lækre bokeh-baggrunde og få klare billeder selv i mørke omgivelser takket være den store blænde i hovedkameraet.

Der er desuden AI-baseret Scene Optimizer, som ved at genkende objekter og scenarier optimerer billedindstillingerne til motivet.

På fronten er der 24MP kamer med F2.0 blænde.

Stor skærm og masser af batteri

Mobilen er skabt i let glasdesign og har en stor 6.3” Full HD+ Super AMOLED skærm. Den byder desuden på Octa Core processor (2.2GHz Quad + 1.8GHz Quad) samt op til 6 GB ram og 128 GB lager (kan udvides op til 521 GB). Der er også et stort batteri på 3.800 mAh med turboopladning.

Samsung Galaxy A9 er ude i november i tre farver, Caviar Black, Lemonade Blue and Bubblegum Pink. Prisen er 4.499 kroner.

Samsung Galaxy A9. Vi fik lov at smugkigge på Samsung Galaxy A9 i Milano.
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland