Test: Samsung 970 Pro 512GB: Rasende hurtig SSD

Samsung 970 Pro er en del af Samsungs tredje generation af high end NVMe ssd’er, og resultatet er uhyggeligt godt. Drevet har det nye controller chipset, Samsung Phoenix, der bruger et PCIe 3.0 quad-lane interface med otte kanaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har også fem cpu-kerner, men ret meget mere har Samsung ikke afsløret. Vores målinger viste 3,5 GB/s i sekventiel læsning, og sekventiel skrivning for denne 512 GB-model røg op på 2,3 GB/s i forhold til forgængeren Samsung 960 Pro, der lå på
3,1 GB/S i læsning og 2,1 GB/s i skrivning.

Benchmark-målinger viste også, hvor stærkt et drev dette er, og i modsætning til billigere drev som Kingston KC1000, opretholder 970 Pro ydelse tæt på toppen uanset, hvilken benchmark-test vi foretog. Hvad der er endnu mere imponerende er dog drevets ydelse i den virkelige verden. Den er absolut forrygende i vores internet filkopierings-test, som den færdiggjorde på blot 29 sekunder – det er f.eks. dobbelt så hurtigt som Kingston KC1000.

Under vores klargørelse til testen, hvor vi fyldte drevet komplet, før vi slettede det igen, klarede 970 Pro rent faktisk interne filkopierings-hastigheder på omkring 1 GB/s. Samsung 970 Pro 512GB er uden tvivl et af de bedste – hvis ikke det bedste – ssd-drev rettet mod forbrugere lige nu. Men du betaler også for det.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)