Test: Sony WF-SP700N: Trådløs træning uden støj

WF-SP700N er Sonys bud på et helt trådløst sæt in-ears til den aktive. Silikone-vinger sikrer, at de store øresnegle sidder ekstra godt, og headsettet er IPX4-certificerede, så det kan holde til vand og sved i moderate mængder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ambient Sound-funktionen gør, at du kan holde dig orienteret om, hvad der foregår omkring dig, mens du løber. En fin funktion, der giver rigtig god mening for denne type headset. Står du i træningscentreret og vil lukke dig ind i din egen boble af musik, så kan den indbyggede noise cancelling også komme til sin ret, omend det er ikke er den mest effektive ANC, vi har prøvet.

Funktionerne kan styres direkte fra headsettet, eller du kan gå mere i dybden via Sonys app. Du kan blandt andet oprette dine egne lydindstillinger, som kan tilgås med et dobbeltklik på knappen i venstre øresnegl. Der er også adgang til stemmestyring via Google Assisitant.

Lyden er ganske udmærket og med Ekstra Bass-funktionen, er der mulighed for at fyre en tand op på bassen, så man bedre kan følge rytmen, når man jogger. Batterilevetiden er ikke imponerende, cirka 3 timer, men den medfølgende æske har strøm til to ekstra opladninger. Komfort, features og lydkvalitet taget i betragtning er det et fint headset til prisen.

Annonce

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S