Test: Sony WF-SP700N: Trådløs træning uden støj

WF-SP700N er Sonys bud på et helt trådløst sæt in-ears til den aktive. Silikone-vinger sikrer, at de store øresnegle sidder ekstra godt, og headsettet er IPX4-certificerede, så det kan holde til vand og sved i moderate mængder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ambient Sound-funktionen gør, at du kan holde dig orienteret om, hvad der foregår omkring dig, mens du løber. En fin funktion, der giver rigtig god mening for denne type headset. Står du i træningscentreret og vil lukke dig ind i din egen boble af musik, så kan den indbyggede noise cancelling også komme til sin ret, omend det er ikke er den mest effektive ANC, vi har prøvet.

Funktionerne kan styres direkte fra headsettet, eller du kan gå mere i dybden via Sonys app. Du kan blandt andet oprette dine egne lydindstillinger, som kan tilgås med et dobbeltklik på knappen i venstre øresnegl. Der er også adgang til stemmestyring via Google Assisitant.

Lyden er ganske udmærket og med Ekstra Bass-funktionen, er der mulighed for at fyre en tand op på bassen, så man bedre kan følge rytmen, når man jogger. Batterilevetiden er ikke imponerende, cirka 3 timer, men den medfølgende æske har strøm til to ekstra opladninger. Komfort, features og lydkvalitet taget i betragtning er det et fint headset til prisen.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S