Test: Sony WF-SP700N: Trådløs træning uden støj

WF-SP700N er Sonys bud på et helt trådløst sæt in-ears til den aktive. Silikone-vinger sikrer, at de store øresnegle sidder ekstra godt, og headsettet er IPX4-certificerede, så det kan holde til vand og sved i moderate mængder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ambient Sound-funktionen gør, at du kan holde dig orienteret om, hvad der foregår omkring dig, mens du løber. En fin funktion, der giver rigtig god mening for denne type headset. Står du i træningscentreret og vil lukke dig ind i din egen boble af musik, så kan den indbyggede noise cancelling også komme til sin ret, omend det er ikke er den mest effektive ANC, vi har prøvet.

Funktionerne kan styres direkte fra headsettet, eller du kan gå mere i dybden via Sonys app. Du kan blandt andet oprette dine egne lydindstillinger, som kan tilgås med et dobbeltklik på knappen i venstre øresnegl. Der er også adgang til stemmestyring via Google Assisitant.

Lyden er ganske udmærket og med Ekstra Bass-funktionen, er der mulighed for at fyre en tand op på bassen, så man bedre kan følge rytmen, når man jogger. Batterilevetiden er ikke imponerende, cirka 3 timer, men den medfølgende æske har strøm til to ekstra opladninger. Komfort, features og lydkvalitet taget i betragtning er det et fint headset til prisen.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Nordjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse