Test: Sony WF-SP700N: Trådløs træning uden støj

WF-SP700N er Sonys bud på et helt trådløst sæt in-ears til den aktive. Silikone-vinger sikrer, at de store øresnegle sidder ekstra godt, og headsettet er IPX4-certificerede, så det kan holde til vand og sved i moderate mængder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ambient Sound-funktionen gør, at du kan holde dig orienteret om, hvad der foregår omkring dig, mens du løber. En fin funktion, der giver rigtig god mening for denne type headset. Står du i træningscentreret og vil lukke dig ind i din egen boble af musik, så kan den indbyggede noise cancelling også komme til sin ret, omend det er ikke er den mest effektive ANC, vi har prøvet.

Funktionerne kan styres direkte fra headsettet, eller du kan gå mere i dybden via Sonys app. Du kan blandt andet oprette dine egne lydindstillinger, som kan tilgås med et dobbeltklik på knappen i venstre øresnegl. Der er også adgang til stemmestyring via Google Assisitant.

Lyden er ganske udmærket og med Ekstra Bass-funktionen, er der mulighed for at fyre en tand op på bassen, så man bedre kan følge rytmen, når man jogger. Batterilevetiden er ikke imponerende, cirka 3 timer, men den medfølgende æske har strøm til to ekstra opladninger. Komfort, features og lydkvalitet taget i betragtning er det et fint headset til prisen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Product Owner til medlemsrelationen

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S