Test: Acer Nitro 5: Forbavsende billig gamingbærbar

Acer Nitro 5 er en forbavsende billig gaming-laptop med tilstrækkelig ydelse til at slå til. Dens hjerte er grafikkortet Nvidia GeForce GTX 1050, og det er den væsentligste grund til, at prisen er så beskeden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er et langsommere kort end f.eks. GTX 1060, men det klarer sig alligevel udmærket. Resultater på 31,6 fps og 43,8 fps i vores spiltest viser, at man lige akkurat kan opnå spilbare framerates ved en opløsning på 1080p og med høje detaljeindstillinger i de nyeste og mest krævende spil. Hvis man skruer en anelse ned for en af disse faktorer, fungerer det fint.

Bortset fra det leverer denne laptop alt det essentielle med en 1080p ips-skærm, der giver pæn billedkvalitet, baggrundsbelyst tastatur uden øjnefaldende svipsere og en fornuftig trackpad.

Når det er sagt, er intet af det nævnte fremragen-de. Tastaturet virker lidt usikkert, dets trackpad er ikke blandt de bedste, og skærmen brillerer ikke, når det gælder farvenøjagtighed.

Imidlertid kan vi ikke klage, når prisen er så beskeden. Og batteritiden er faktisk bedre end hos visse andre – her får man omkring fem timers strøm. Hvis du blot vil soppe lidt i gaming-laptop-verdenen, er Acer Nitro 5 værd at overveje.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo