Gratis program får dig ud af kløerne på ransomware

I samarbejde med blandt andre Europol, FBI og rumænsk politi hjælper IT-sikkerhedsvirksomheden Bitdefender ofre for ransomware verden over med et nyt værktøj, der giver personlig data tilbage til de udsatte. De undgår dermed afpresning for millioner af kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

IT-sikkerhedsvirksomheden Bitdefender har udviklet og frigivet et værktøj til afkodning af data, som skal bekæmpe nye versioner af GandCrab, verdens mest udbredte ransomware.

Værktøjet, der er udarbejdet i tæt partnerskab med Europol, rumænsk politi og med støtte fra FBI og andre retshåndhævende myndigheder, giver ofre verden over mulighed for at få stjålet information tilbage uden at betale hackere millioner af kroner i løsepenge. Det nye værktøj kan dekryptere data, der er blevet ramt af GandCrab-versionerne 1, 4 og 5.

Giver kontrollen over det digitale liv tilbage

“Frigivelsen af dette værktøj til dekryptering er et stort gennembrud, der fremhæver den effektive virkning, det har, når sikkerhedsfirmaer og retshåndhævende myndigheder arbejder sammen,” lyder udmeldingen fra Bitdefender. “Vi har brugt mange måneder på crypto-research, og vi har afsat betydelig infrastruktur for at kunne hjælpe ofre med at få kontrollen over deres digitale liv tilbage uden at betale en dyr løsesum.”

GandCrab har været særdeles aktiv siden januar gennem en forretningsmodel, hvor udvikleren gør malwaren let tilgængelig for interesserede parter - as a service - for til gengæld at få del i profitten. Denne type ransomware spredes på mange måder fx via spam i e-mails, exploit kits og malware-kampagner. I 2018 har GandCrab gennemgået adskillige opgraderinger, særligt efter at Bitdefender frigav den første version af afkodsningsværktøjet, der også blev udarbejdet i samarbejde med lokale og internationale retshåndhævende myndigheder.

Her kan du gratis downloade afkodningsværktøjet til GandCrab.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job