DDR4-RAM [STORTEST]: Nu med lys og fartstriber

Ram er måske ikke det mest spændende indkøb, som vi kan foretage til vores pc, men det er en essentiel komponent. Hvis man har den rigtige mængde ram ved den rigtige hastighed, påvirker det pc’ens ydelse. I denne test begiver vi os ned i dybderne, når det gælder DDR4. Vi vil vise, hvor megen ram du har brug for, hvor hurtig den bør være, og hvad meningen med RGB-ram egentlig er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kan man peppe noget så kedelig som en RAM-klods op med lyseffekter? Uanset hvad man personligt måtte mene, så er det lige præcis, hvad producenterne forsøger. Heldigvis er det ikke det eneste, der gør de nyeste DDR4-klodser attraktive. Vi testede fem styks for at se, hvilke der kan gøre mest for din computer.

?!

Hvor meget har jeg brug for?
Til maskiner, der ikke er til gaming, er 8 GB rigeligt, og mange gamingsyste-mer kan klare sig med den mængde. Men 16 GB giver dog lidt højere til loftet.

Hvad med ekstraudstyr?
RGB-lys har spredt sig til ram. Varmespredere er også en mulighed. Ingen af delene gør dog den store forskel.

Koster det så meget?
Ram-priserne er vanvittige i øjeblikket, og det er der faktisk intet at gøre ved.

Hvad bestod vores testudstyr af?
Core i7-8700K, Z370-bundkort og GTX 1080 Ti-grafikkort. Vi testede cpu-ydelse med Cinebench, hukommelsesbåndbredde med SiSoftware Sandra og gaming-ydelse med Rise of the Tomb Raider ved 1080p og høje detaljeindstillinger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S