Test: Plantronics Rig 500 Pro E-sport Edition: Førsteklasses gaming-headset til konsol og pc

Plantronics Rig 500 Pro E-sport er et vellydende gaming-headset, der byder på Dolby Atmos surround-lyd, specialoptimerede tilkoblinger til både konsol og pc samt stærkt design og mulighed for at skifte ørekopper efter behov.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har tidligere anmeldt Plantronic Rig 500 Pro, og dermed allerede dykket ned i det vigtigste der er at sige om Plantronics Rig 500 Pro E-sport. Når det gælder grundlæggende egenskaber som lyd, design og features, får du nemlig mere eller mindre det samme som de to tilgængelige Rig 500 Pro. Dog er der alligevel lidt mere at komme efter i E-sports-udgaven.

Klar til både konsol og pc

Mens du skal vælge mellem en ledning med kontrolkabel til pc eller et speciallavet kabel med volumenknap til din trådløse konsol-controller, når du køber et af de andre Rig 500 Pro, så får du begge dele i Rig 500 Pro E-sport. Du kan således nemt skifte mellem pc og konsol og få det bedste ud af begge verdener. 

Stærkere design

Hovedbøjlen i er skabt i kvalitetsdesign af rustfrit stål, som ellers kun pc-udgaven har, og her i en diskret matsort farve, der klæder det godt. Dertil kommer, at også ørekopperne er skabt i metal, hvilket giver dem et ekstra nøk op på kvalitetsskalaen sammenlignet med de to andre headsets i serien. Det gør headsettet stærkere, men samtidig også tungere, så du skal overveje, om det er denne prioritering, du vil gøre.

Ligesom seriens andre headsets tages ørekopperne af og flyttes til et af de tre hakker i hovedbøjlen for at justere pasformen. Ud af æsken kommer headsettet med ørepuder af kunstlæder på ydersiden og stof på indersiden, men der medfølger også et ekstra sæt, kun i stof, som giver ørerne endnu bedre mulighed for at ånde.  

Lydkvaliteten er ligeså imponerende som de to andre headsets, og i pakken er også en kode til Dolby Atmos app'en, som kan hentes på Windows Store. Således får du fuldt udbytte af headsettet uden at skulle betale en merpris på Atmos.

Den komplette pakke

Mens Plantronics Rig 500 Pro således på alle parametre kan betragtes som et glimrende gaming-headset, er det dog ikke meget ekstra, du får sammenlignet med de to andre i Rig 500 Pro serien. Det til trods for, at prisen er væsentligt højere.

Kun hvis det ekstra metal i ørekopperne er vigtigt for dig, du får brug for det ekstra sæt ørekopper, og du er sikker på, at du vil bruge headsettet til både pc og konsol er der grund til at overveje dette fremfor de to "almindelige" Plantronics Rig 500 headsets. Når er du oppe i dette prisleje kan det trådløse Rig 800HD også være et alternativ. 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job