Flere klikker på spam i juletiden

Når jagten på julegaverne går ind, klikker 39 % flere online shoppere på ondsindet indhold på internettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den søde juletid med gaver, stress og onlineshopping er åbenbart en god tid for scammere på internettet. En undersøgelse fra F-Secure viser nemlig, at næsten 40 % flere online shoppere klikker på ondsindet indhold i netop denne tid.

Vi glemmer varsomheden

Det har næsten lige været Black Friday, Cyber Monday og den online julegaveshopping er i fuld gang, og det betyder åbenbart, at vi er mindre varsomme onlne end resten af året. F-Secure har undersøgt tendens og fundet, at hele 39 % flere mennesker end normalt, klikker på farlige weblinks nu end resten af året.

En af problemerne for juleshoppere er ondsindede emails, der er camoufleret som leveringsmeddelelser eller fakturaer over de mange gaver, vi bestiller på nettet. Af andre ting, som vi falder i sikkerhedsfælden med lige nu er spam, hvor vi ofte bliver lokket til at besøge ondsindede webadresser og måske endda downloade malware-filer.

"Den slags spam, som kriminelle bruger, virker ikke så spam-agtig for mange mennesker på denne tid af året. Flere mennesker er bare mere åbne over for de kommercielle meddelelser, som spammere synes at udnytte, hvilket gør individer mere sårbare hjemme og på arbejdet,” siger F-Secure Behavioral Science Lead, Adam Sheehan,. "Test, vi udførte ved hjælp af simulerede Black Friday og Cyber ​​Monday phishing e-mails, viste, at omkring 39 procent flere mennesker klikker på ting, som de normalt ikke gør på andre tidspunkter i løbet af året, hvilket ikke er en trend, vi ikke kan lide at se."

En god ide til alle er derfor… er det for godt til at være sandt, så lad være med at klikke og tænkt dig godt om.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job