Flere klikker på spam i juletiden

Når jagten på julegaverne går ind, klikker 39 % flere online shoppere på ondsindet indhold på internettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den søde juletid med gaver, stress og onlineshopping er åbenbart en god tid for scammere på internettet. En undersøgelse fra F-Secure viser nemlig, at næsten 40 % flere online shoppere klikker på ondsindet indhold i netop denne tid.

Vi glemmer varsomheden

Det har næsten lige været Black Friday, Cyber Monday og den online julegaveshopping er i fuld gang, og det betyder åbenbart, at vi er mindre varsomme onlne end resten af året. F-Secure har undersøgt tendens og fundet, at hele 39 % flere mennesker end normalt, klikker på farlige weblinks nu end resten af året.

En af problemerne for juleshoppere er ondsindede emails, der er camoufleret som leveringsmeddelelser eller fakturaer over de mange gaver, vi bestiller på nettet. Af andre ting, som vi falder i sikkerhedsfælden med lige nu er spam, hvor vi ofte bliver lokket til at besøge ondsindede webadresser og måske endda downloade malware-filer.

"Den slags spam, som kriminelle bruger, virker ikke så spam-agtig for mange mennesker på denne tid af året. Flere mennesker er bare mere åbne over for de kommercielle meddelelser, som spammere synes at udnytte, hvilket gør individer mere sårbare hjemme og på arbejdet,” siger F-Secure Behavioral Science Lead, Adam Sheehan,. "Test, vi udførte ved hjælp af simulerede Black Friday og Cyber ​​Monday phishing e-mails, viste, at omkring 39 procent flere mennesker klikker på ting, som de normalt ikke gør på andre tidspunkter i løbet af året, hvilket ikke er en trend, vi ikke kan lide at se."

En god ide til alle er derfor… er det for godt til at være sandt, så lad være med at klikke og tænkt dig godt om.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse