Flere klikker på spam i juletiden

Når jagten på julegaverne går ind, klikker 39 % flere online shoppere på ondsindet indhold på internettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den søde juletid med gaver, stress og onlineshopping er åbenbart en god tid for scammere på internettet. En undersøgelse fra F-Secure viser nemlig, at næsten 40 % flere online shoppere klikker på ondsindet indhold i netop denne tid.

Vi glemmer varsomheden

Det har næsten lige været Black Friday, Cyber Monday og den online julegaveshopping er i fuld gang, og det betyder åbenbart, at vi er mindre varsomme onlne end resten af året. F-Secure har undersøgt tendens og fundet, at hele 39 % flere mennesker end normalt, klikker på farlige weblinks nu end resten af året.

En af problemerne for juleshoppere er ondsindede emails, der er camoufleret som leveringsmeddelelser eller fakturaer over de mange gaver, vi bestiller på nettet. Af andre ting, som vi falder i sikkerhedsfælden med lige nu er spam, hvor vi ofte bliver lokket til at besøge ondsindede webadresser og måske endda downloade malware-filer.

"Den slags spam, som kriminelle bruger, virker ikke så spam-agtig for mange mennesker på denne tid af året. Flere mennesker er bare mere åbne over for de kommercielle meddelelser, som spammere synes at udnytte, hvilket gør individer mere sårbare hjemme og på arbejdet,” siger F-Secure Behavioral Science Lead, Adam Sheehan,. "Test, vi udførte ved hjælp af simulerede Black Friday og Cyber ​​Monday phishing e-mails, viste, at omkring 39 procent flere mennesker klikker på ting, som de normalt ikke gør på andre tidspunkter i løbet af året, hvilket ikke er en trend, vi ikke kan lide at se."

En god ide til alle er derfor… er det for godt til at være sandt, så lad være med at klikke og tænkt dig godt om.

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen