Flere klikker på spam i juletiden

Når jagten på julegaverne går ind, klikker 39 % flere online shoppere på ondsindet indhold på internettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den søde juletid med gaver, stress og onlineshopping er åbenbart en god tid for scammere på internettet. En undersøgelse fra F-Secure viser nemlig, at næsten 40 % flere online shoppere klikker på ondsindet indhold i netop denne tid.

Vi glemmer varsomheden

Det har næsten lige været Black Friday, Cyber Monday og den online julegaveshopping er i fuld gang, og det betyder åbenbart, at vi er mindre varsomme onlne end resten af året. F-Secure har undersøgt tendens og fundet, at hele 39 % flere mennesker end normalt, klikker på farlige weblinks nu end resten af året.

En af problemerne for juleshoppere er ondsindede emails, der er camoufleret som leveringsmeddelelser eller fakturaer over de mange gaver, vi bestiller på nettet. Af andre ting, som vi falder i sikkerhedsfælden med lige nu er spam, hvor vi ofte bliver lokket til at besøge ondsindede webadresser og måske endda downloade malware-filer.

"Den slags spam, som kriminelle bruger, virker ikke så spam-agtig for mange mennesker på denne tid af året. Flere mennesker er bare mere åbne over for de kommercielle meddelelser, som spammere synes at udnytte, hvilket gør individer mere sårbare hjemme og på arbejdet,” siger F-Secure Behavioral Science Lead, Adam Sheehan,. "Test, vi udførte ved hjælp af simulerede Black Friday og Cyber ​​Monday phishing e-mails, viste, at omkring 39 procent flere mennesker klikker på ting, som de normalt ikke gør på andre tidspunkter i løbet af året, hvilket ikke er en trend, vi ikke kan lide at se."

En god ide til alle er derfor… er det for godt til at være sandt, så lad være med at klikke og tænkt dig godt om.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job