Test: : AOC AGon AG251FZ

Takket være fraværet af G-Sync har denne skærm en imponerende lav pris. Den ligger stadig over 144 Hz-skærme, men her får man mere for pengene, når man satser på den hurtigere refreshrate.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Til at begynde med får man flottere design og bedre samlekvalitet end billigere gamingskærme. Den solide stander er af metal og har en række justeringsmuligheder, og selve skærmen virker meget solid. Bærehåndtaget er også en god detalje.

Der er adskillige ekstra lækkerier. På siden af skærmen er der et par USB 3.0-porte, stik til hovedtelefoner og mikrofon, og man kan slå en holder til hovedtelefoner ned. Bagpå er der yderligere to USB 3.0-porte, to HDMI-porte og en DisplayPort. Man får til al overflod også et par højttalere.

I tilgift leverer skærmen også en fin ydelse. Hvis man kombinerer denne skærm med et AMD-grafik-kort, der giver mulighed for Freesync, får man en glat og responsiv gamingoplevelse. Billedkvaliteten er også fortræffelig. Kontrasten er en anelse i underkanten, men bortset fra det er den på niveau med de andre skærme i testen. Kombinationen af pris, ekstrafunktioner og en glimrende samlekvalitet gør denne skærm til en meget fristende mulighed.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S