Test: : AOC AGon AG251FZ

Takket være fraværet af G-Sync har denne skærm en imponerende lav pris. Den ligger stadig over 144 Hz-skærme, men her får man mere for pengene, når man satser på den hurtigere refreshrate.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Til at begynde med får man flottere design og bedre samlekvalitet end billigere gamingskærme. Den solide stander er af metal og har en række justeringsmuligheder, og selve skærmen virker meget solid. Bærehåndtaget er også en god detalje.

Der er adskillige ekstra lækkerier. På siden af skærmen er der et par USB 3.0-porte, stik til hovedtelefoner og mikrofon, og man kan slå en holder til hovedtelefoner ned. Bagpå er der yderligere to USB 3.0-porte, to HDMI-porte og en DisplayPort. Man får til al overflod også et par højttalere.

I tilgift leverer skærmen også en fin ydelse. Hvis man kombinerer denne skærm med et AMD-grafik-kort, der giver mulighed for Freesync, får man en glat og responsiv gamingoplevelse. Billedkvaliteten er også fortræffelig. Kontrasten er en anelse i underkanten, men bortset fra det er den på niveau med de andre skærme i testen. Kombinationen af pris, ekstrafunktioner og en glimrende samlekvalitet gør denne skærm til en meget fristende mulighed.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S