HP lancerer computere med kunstig intelligens

En ny serie af HP-computere har sikkerhed baseret på kunstig intelligens, der beskytter virksomheder og deres ansatte mod hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HP er klar med en helt ny type sikkerhedsløsning, der skal beskytte virksomheder herhjemme mod avancerede hackerangreb. Sikkerhedsløsningen, der går under navnet HP Sure Sense, er baseret på kunstig intelligens og bliver leveret som en integreret del i udvalgte HP-computere til erhvervslivet, der fremover kan bestille nye enheder til sine medarbejdere med indbygget sikkerhed fra fabrikken.

Til daglig bliver der opdaget over 350.000 nye typer skadelig software og af samme årsag er cybersikkerhed blevet et vigtigt fokusområde i stort set alle danske virksomheder. Mange har oplevet en kraftig forøgelse i antallet af såkaldte ransomware-angreb, hvor hackere tager virksomhedens forretningskritiske data som gid-sel mod krav om betaling af en løsesum.

Med den nye sikkerhedsløsning får virksomhederne et nyt våben i kampen for at opdage og håndtere de mange angreb fra hackerne. HP Sure Sense er baseret på kunstig intelligens, der kan analysere og forhindre nye trusler mod at få adgang til den enkelte computer og derfra sprede sig til resten af virksomhedens netværk og andre enheder. Ved hjælp af såkaldt deep learning og adfærdsanalyse af ransomware-aktiviteter, er programmet i stand til at identificere hidtil ukendte malware-typer med minimal påvirkning af computerens ydeevne, hvilket ellers er en af udfordringerne ved traditionel antivirus.

"For os er det vigtigt at bidrage til udviklingen af fremtidens sikkerhedsløsninger. Vi hjælper virksomheder med at bygge fremtidens kontor ved at fremstille enheder, der kan tage kampen op mod de mange nye trusler fra hackere samtidig med, at de lever op til de mange krav, som medarbejdere har til teknologi i dag " siger Anne-Sophie Hadberg, General Manager, EMEA Personal Systems Business, HP Inc.

Nye computere til erhvervslivet

I forbindelse med introduktionen af HP Sure Sense, lancerer HP en ny serie af bærbare, skærme og mobile workstations til professionelle:
- HP EliteBook 800 G6 giver medarbejdere bedre mulighed for at være produktive og arbejde sammen med deres kollegaer på farten. De kan fås med den nye 8. Generation Intel Core  vPro -processor, en batteritid på op til 18 timer og en touchskærm med en lysstyrke på op til 1000 nits, der også er læselig i sollys og gør det let at arbejde uden for kontorets fire vægge.

- Den nye HP EliteBook 830 x360 G6 er optimeret til nutidens skiftende arbejdsstil og arbejdsformer. Med fire arbejdspositioner og et ultraslankt design, er det let for medarbejdere at tilpasse indstillingen til den måde, som de foretrækker at arbejde på.

- HP EliteDisplay E324 er en 31,5” skærm med QHD4 opløsning. Den ergonomisk designede skærm har et bredt udvalg af tilslutningsmuligheder, herunder HDMI, DisplayPort og USB-C, der nemt kan integreres i det internationale IT-miljø.

- Med HPs indbyggede sikkerhed og nye tilslutningsfunktioner er HPs ZBook 14u og HP ZBook 15u bygget til en ny generation af brugere, der efterspørger høj ydeevne og driftssikkerhed, let og slankt design, samt lang batterilevetid, der passer til det moderne arbejdsliv på farten.

- HP ZBook 14u er en af markedets tyndeste mobile workstations designet til professionelle, der ønsker en pålidelig og transportabel enhed med et højt antal hestekræfter.

- HP ZBook 15u er HPs tyndeste og letteste mobile 15” workstation til professionelle, der ønsker høj ydeevne uden at gå på kompromis med vægten.

Pris og tilgængelighed:

o HP Sure Sense forventes at være tilgængelig i Europa i maj.
o HP EliteBook 830 x360 G6 forventes at være tilgængelig i Europa i juni.
o HP EliteBook 830 G6, HP EliteBook 840 G6 og HP EliteBook 850 G6 forventes at være tilgængelige i Europa i maj.
o HP EliteDisplay E324q 31.5 "Display forventes at være tilgængelig i Europa i juni.
o HP ZBook 14u G6 og HP ZBook 15u G6 forventes at være tilgængelige i Europa i maj

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S