Googles boykot af Huawei udsat 90 dage

For at de der baserer deres forretning på Huawei-teknologi kan nå at finde alternative løsninger, udsætter det amerikanske handelsministerium boykotten af Huawei i 90 dage. Det betyder, at det afgørende samarbejde med Google har lidt tid at løbe på endnu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nyheden om at Google bliver påtvunget et boykot af Huawei kom som lidt af et chok i går. Boykotten sker som følge af at Huawei er kommet på den amerikanske regerings sorte liste over virksomheder, som det er forbudt at samarbejde med.

Det amerikanske handelsministerium har nu besindet sig lidt, da de omfattende konsekvenser af et øjeblikkeligt boykot tilsyneladende er gået op for dem. Masser af små virksomheder, netværksoperatører m.m. er afhængige af udstyr fra Huawei, og de kommer til står med store udfordringer, når de ikke kan længere kan få support. Boykotten er derfor udsat 90 dage, så der er tid til at finde alternative løsninger.

Kan forsøge at fremtidssikre

Det giver så samtidig brugere af Huaweis smartphones lidt længere tid at løbe på, inden de skal frygte for en afkobling fra Android-systemet og helt essentielle Google apps som Gmail, YouTube, Play Store og mange andre. Google og Huawei kan i perioden arbejde sig frem til en løsning og få sendt afgørende opdateringer igennem systemet, så Huawei-mobilerne er sikret så langt ud i fremtiden som muligt.

Huawei har lovet at oplevelsen på solgte smartphones, og dem der ligger i butikkerne lige nu, ikke vil blive påvirket af Googles forestående boykot, men der er ingen tvivl om at boykotten vil få alvorlige konsekvenser for Huaweis smartphone-forretning, hvis den gennemføres. Selvom producenten har gjort rigtig meget for at øge oplevelsen er en Huawei-mobil grundlæggende set en skal omkring et Google-system.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S