Googles boykot af Huawei udsat 90 dage

For at de der baserer deres forretning på Huawei-teknologi kan nå at finde alternative løsninger, udsætter det amerikanske handelsministerium boykotten af Huawei i 90 dage. Det betyder, at det afgørende samarbejde med Google har lidt tid at løbe på endnu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nyheden om at Google bliver påtvunget et boykot af Huawei kom som lidt af et chok i går. Boykotten sker som følge af at Huawei er kommet på den amerikanske regerings sorte liste over virksomheder, som det er forbudt at samarbejde med.

Det amerikanske handelsministerium har nu besindet sig lidt, da de omfattende konsekvenser af et øjeblikkeligt boykot tilsyneladende er gået op for dem. Masser af små virksomheder, netværksoperatører m.m. er afhængige af udstyr fra Huawei, og de kommer til står med store udfordringer, når de ikke kan længere kan få support. Boykotten er derfor udsat 90 dage, så der er tid til at finde alternative løsninger.

Kan forsøge at fremtidssikre

Det giver så samtidig brugere af Huaweis smartphones lidt længere tid at løbe på, inden de skal frygte for en afkobling fra Android-systemet og helt essentielle Google apps som Gmail, YouTube, Play Store og mange andre. Google og Huawei kan i perioden arbejde sig frem til en løsning og få sendt afgørende opdateringer igennem systemet, så Huawei-mobilerne er sikret så langt ud i fremtiden som muligt.

Huawei har lovet at oplevelsen på solgte smartphones, og dem der ligger i butikkerne lige nu, ikke vil blive påvirket af Googles forestående boykot, men der er ingen tvivl om at boykotten vil få alvorlige konsekvenser for Huaweis smartphone-forretning, hvis den gennemføres. Selvom producenten har gjort rigtig meget for at øge oplevelsen er en Huawei-mobil grundlæggende set en skal omkring et Google-system.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse