Danskudviklet PlayStation til hunde

Den danske stifter af Go Dogo kalder selv det nye produkt en PlayStation til hunde, som stimulerer dem mentalt og motiverer med godbidder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Manglende mental stimulering kan føre til adfærdsvanskeligheder og depressionslignende tilstande, men det kan være svært at træne og aktivere sin hund, når man er væk fra hjemmet hele dagen.

Det problem har stifteren af Go Dogo, Hanne Jarmer, sat sig for at gøre noget ved. Med Go Dogo har hun og et internationalt team af udviklere skabt, hvad der bedst kan betegnes som en spillekonsol for hunde.

Intelligent system

Hovedenheden sluttes til tv’et, mens et lille kamera placeres på en sidevæg. Lidt som vi kender det fra PlayStation Move og Nintendo Wii udsættes hunden så for udfordringer via skærmen, som den skal løse. Kameraet registrerer, om det lykkes, og når det gør, belønnes hunden med en godbid fra hovedenheden, der hænger over tv’et.

Systemet kan styres via en smartphone-app, og det er bygget op om intelligent teknologi, som registrerer, hvor godt hunden klarer prøvelserne. Når hunden bliver bedre, kan systemet opjustere sværhedsgraden, så hunden hele tiden udfordres og stimuleres mentalt. Det er netop dette, der adskiller Go Dogo fra meget andet aktiveringslegetøj til hunde.

En sund og glad hund

Denne form for træning skal, ifølge Jarmer, give en mentalt mere velfungerende hund, med mindre risiko for at udvikle psykiske problemer.

Go Dogo vil blive lanceret den 21. september som en kickstarter-kampagne, der skal trække nødvendig finansiering til projektet. Lykkes det at opnå tilstrækkelig kapital, sættes Go Dogo i produktion i 2020 til glæde for hundeejere verden over.

Se kickstarter-kampagnen her: https://www.kickstarter.com/projects/godogo/go-dogo-mental-workout-for-dogs

På videoen nedenfor kan du se mere om det hundevenlige projekt.

https://youtu.be/Z1M7t6B2qAg

 

Læses lige nu

    Købstædernes Forsikring

    DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics