Danskudviklet PlayStation til hunde

Den danske stifter af Go Dogo kalder selv det nye produkt en PlayStation til hunde, som stimulerer dem mentalt og motiverer med godbidder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Manglende mental stimulering kan føre til adfærdsvanskeligheder og depressionslignende tilstande, men det kan være svært at træne og aktivere sin hund, når man er væk fra hjemmet hele dagen.

Det problem har stifteren af Go Dogo, Hanne Jarmer, sat sig for at gøre noget ved. Med Go Dogo har hun og et internationalt team af udviklere skabt, hvad der bedst kan betegnes som en spillekonsol for hunde.

Intelligent system

Hovedenheden sluttes til tv’et, mens et lille kamera placeres på en sidevæg. Lidt som vi kender det fra PlayStation Move og Nintendo Wii udsættes hunden så for udfordringer via skærmen, som den skal løse. Kameraet registrerer, om det lykkes, og når det gør, belønnes hunden med en godbid fra hovedenheden, der hænger over tv’et.

Systemet kan styres via en smartphone-app, og det er bygget op om intelligent teknologi, som registrerer, hvor godt hunden klarer prøvelserne. Når hunden bliver bedre, kan systemet opjustere sværhedsgraden, så hunden hele tiden udfordres og stimuleres mentalt. Det er netop dette, der adskiller Go Dogo fra meget andet aktiveringslegetøj til hunde.

En sund og glad hund

Denne form for træning skal, ifølge Jarmer, give en mentalt mere velfungerende hund, med mindre risiko for at udvikle psykiske problemer.

Go Dogo vil blive lanceret den 21. september som en kickstarter-kampagne, der skal trække nødvendig finansiering til projektet. Lykkes det at opnå tilstrækkelig kapital, sættes Go Dogo i produktion i 2020 til glæde for hundeejere verden over.

Se kickstarter-kampagnen her: https://www.kickstarter.com/projects/godogo/go-dogo-mental-workout-for-dogs

På videoen nedenfor kan du se mere om det hundevenlige projekt.

https://youtu.be/Z1M7t6B2qAg

 

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job